Reklama

Systemy Nośne

Ostatni lot rakiety Delta IV Heavy. Wyniesie ważny ładunek

Start rakiety Delta IV Heavy. Fot. ULA
Start rakiety Delta IV Heavy. Fot. ULA

28 marca br. system nośny Delta IV Heavy odbędzie swój finalny lot. Podczas swojej ostatniej misji amerykańska rakieta wyniesienie na orbitę ładunek dla Narodowego Biura Rozpoznania (NRO) w celu wzmocnienia bezpieczeństwa narodowego USA oraz sojuszników.

Firma United Launch Alliance (ULA) po raz 16. oraz ostatni użyje swojej rakiety o nazwie Delta IV Heavy. 28 marca br. system nośny wystartuje w kierunku przestrzeni kosmicznej po raz ostatni w historii, wynosząc na orbitę ładunek dla Narodowego Biura Rozpoznania (National Reconnaissance Office; NRO). Finalny start Delty IV w ramach misji o oznaczeniu (NROL-70) zostanie wykonany z Przylądka Canaveral na Florydzie.

Reklama

Amerykańska firma ULA opisała, że rakieta Delta IV Heavy jest obecnie jedynym operacyjnym systemem nośnym na świecie, który posiada wszystkie niezbędne atrybuty, aby spełnić wymagania do wykonania misji NROL-70 o wysokim priorytecie dla bezpieczeństwa narodowego. Charakter lotu nie pozwala nam na poznanie specyfikacji ładunku, ale są to zapewne nowe jednostki satelitów rozpoznawczych. Warto zaznaczyć, że to już 35. misja realizowana dla NRO od początku współpracy. Pierwsza z nich odbyła się jeszcze w 2006 r.

Delta IV Heavy to dwustopniowy system nośny o łącznej długości ponad 70 m. Pierwszy stopień systemu składa się z trzech, spiętych ze sobą boosterów, a każdy z nich jest napędzany przez silnik RS-68A opracowany przez Aerojet Rocketdyne. Jednostki te są napędzane kriogeniczną mieszanką ciekłego wodoru oraz ciekłego tlenu. Rakieta jest w stanie zabrać na orbitę geostacjonarną (GEO) około 6,5 t ładunku, natomiast na niską orbitę okołoziemską (LEO) niecałe 30 t.

Reklama

Przypomnijmy, że zainicjowany pod koniec lat pięćdziesiątych przez NASA program rakiet Delta wywodzi się z programu pocisków balistycznych średniego zasięgu o nazwie Thor. Z upływem czasu Delta stawała się większa i zarazem bardziej zaawansowana, dzięki czemu zdolna do wynoszenia coraz cięższych satelitów na orbitę Ziemi. Obecnie historia startów rakiet rodziny Delta liczy ponad 380 wystrzeleń, z czego ok. 95% zakończyło się sukcesem. Dzięki nim wystrzelono na orbitę wiele ładunków, w tym m.in. wojskowych, rządowych oraz komercyjnych.

Autor. Wikimedia Commons

Przygotowania do najnowszej misji NROL-70 rozpoczęły się już w maju 2023 r., z kolei integracja ładunku z rakietą oraz rozpoczęcie ostatniej fazy kampanii startowej pod koniec lutego br. Po jej wykonaniu firma ULA skupi się na realizowaniu kolejnych wyniesień za pomocą systemu nośnego Vulcan Centaur, którego debiut mogliśmy oglądać w pierwszych dniach stycznia br. Wówczas rakieta Vulcan wyniosła lądownik księżycowy Peregrine, który na swoim pokładzie przewoził 20 ładunków, w tym 5 przygotowanych przez NASA.

Reklama

Vulcan Centaur zapewni m. in. wyższą wydajność i większą przystępność cenową przy jednoczesnym zagwarantowaniu wyjątkowej niezawodności i dokładności. Rakieta ma być zdolna do wynoszenia ponad 27 t ładunku na niską orbitę okołoziemską (LEO).

Źródło: ULA/Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama