Polscy studenci opracowali nową rakietę

Autor. PUT Rocketlab
Studencka grupa badawcza PUT Rocketlab wkrótce zaprezentuje nową rakietę o napędzie hybrydowym. To już kolejny tego typu system zbudowany w całości przez studentów koła należącego do Politechniki Poznańskiej.
Oficjalna prezentacja rakiety HEXA 5 o napędzie hybrydowym odbędzie się 17 kwietnia br. w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej na Piotrowie. Wydarzenie zainauguruje wykład opiekuna naukowego koła, dr. inż. Bartosza Zieglera. Obecni będą także przedstawiciele władz Politechniki Poznańskiej oraz partnerzy zewnętrzni.
Najmocniejszy studencki silnik rakietowy
HEXA 5 to kolejny projekt realizowany przez studentów Politechniki Poznańskiej, działających w ramach PUT Rocketlab – grupy badawczej, która działa od 2017 r. Zespół zrzesza blisko 100 studentów z różnych wydziałów i kierunków, których łączy pasja do inżynierii kosmicznej i napędów rakietowych. To oni stoją za budową naddźwiękowych rakiet sondażowych oraz rozwijają technologie napędów hybrydowych i ciekłych.
Nowa rakieta HEXA 5 to efekt intensywnej pracy zespołu, który przez wiele miesięcy przeprowadzał symulacje, testy oraz prace konstrukcyjne. Kompozytowy kadłub rakiety wykonano przy użyciu autorskiej metody ręcznej laminacji, łącząc włókno węglowe i żywicę epoksydową. Jednym z kluczowych elementów projektu jest napęd hybrydowy BROOMSTICK 2+. Jest to obecnie najmocniejszy studencki silnik rakietowy tego typu w Polsce.

Przedstawiciele PUT Rocketlab podkreślają, że każdy komponent HEXA 5 został zaprojektowany z precyzją, a także został przetestowany i dopracowany w symulacjach oraz badaniach praktycznych. Warto zwrócić uwagę na kluczowe parametry rakiety HEXA 5. Jej długość wynosi 4274 mm, średnica to 160 mm, a masa startowa to około 60 kg.
Więcej o PUT Rocketlab
Warto zauważyć, że rakiety serii HEXA to flagowy projekt PUT Rocketlab, będący symbolem ich zdolności projektowych i technologicznych. Opisywana prezentacja rakiety HEXA 5 będzie wyjątkową okazją, aby poznać kulisy pracy grupy badawczej PUT Rocketlab oraz zobaczyć efekty ciężkiej pracy studentów, którzy zaprojektowali i zbudowali tę zaawansowaną rakietę od podstaw.
PUT Rocketlab już teraz może poszczycić się licznymi sukcesami. Wśród wyróżnień znajduje się m.in. nagroda profesora Wolańskiego za projekt studenckiej turbopompy, która zdobyła tytuł „Green Space Propulsion Achievement of the Year” podczas konferencji „Development Trends in Space Propulsion Systems”. Koło nawiązało także współpracę z gigantem przemysłu zbrojeniowego – Lockheed Martin.
W imieniu redakcji Space24.pl serdecznie zapraszamy na opisane wydarzenie wszystkich pasjonatów technologii kosmicznych, inżynierii oraz tych, którzy po prostu są ciekawi, jak wygląda praca w takich ambitnych projektach. Zachęcamy także do śledzenia oficjalnej strony i mediów społecznościowych PUT Rocketlab, aby być na bieżąco z postępami w realizowanych projektach.

Autor. PUT Rocketlab
Źródło PUT Rocketlab, Space24.pl