Reklama

Systemy Nośne

Problemy Rocket Lab. Rakieta Neutron nie wystartuje w 2024

Autor. Rocket Lab

Firma Rocket Lab poinformowała o statusie prac nad rakietą Neutron. Z przekazanych informacji wynika, że na jej pierwszy lot będziemy musieli poczekać dłużej, niż się spodziewano. Jak przekazał Peter Beck, dyrektor generalny firmy - opóźnienia nie są związane z problemami technicznymi.

Zdolności kosmiczne Stanów Zjednoczonych są silnie uzależnione od rynku komercyjnego, który z każdym kolejnym rokiem wprowadza nowe rozwiązania stanowiące postęp w tym zakresie. Jedną z prywatnych firm, dzięki której USA może utrzymywać swoją przewagę nad innymi mocarstwami jest firma Rocket Lab, odpowiedzialna m.in. za system nośny Electron. Pod koniec br. mieliśmy być świadkami debiutu nowej rakiety spółki - Neutron, ale wygląda na to, że będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość, aby zobaczyć jej inauguracyjny lot.

Reklama

Amerykańska firma twierdzi, że opracowywany system nośny o nazwie Neutron nie będzie gotowy do startu pod koniec obecnego roku. Przewiduje się, że debiut tejże rakiety odbędzie się najwcześniej w drugiej połowie 2025 r. W najbliższym czasie kluczowe dla projektu będą testy jednostki napędowej o nazwie Archimedes. Przypomnijmy, że Neutron będzie wyposażony w dziewięć takich silników, które będą zasilane ciekłym metanem oraz płynnym tlenem.

Kilka miesięcy wcześniej informowano, że prace nad silnikiem oraz ogólny harmonogram prac przebiega zgodnie z założeniami, lecz w momencie ogłoszenia kampanii testowej (6 maja br., w związku z dostarczeniem pierwszego z silników Archimedes) amerykańska firma przekazała informacje o opóźnieniach. Peter Beck, dyrektor generalny Rocket Lab podkreślił jednak, że nie są one związane z problemami technicznymi silnika czy innych elementów, lecz nadmiarem prac, które muszą zostać wykonane.

Reklama

W całej okazałości nowa rakieta nośna od Rocket Lab ma mierzyć ponad 40 m długości i dysponować możliwością wynoszenia do 13 t ładunku na niską orbitę okołoziemska (LEO), a także do 1,5 t na Wenus czy Marsa. Ma umożliwić częstsze loty i zapewnić niższe koszty pojedynczych startów. Warto w tym kontekście podkreślić, że Neutron ma być zdolny do „niemal natychmiastowego” ponownego startu po powrocie. Rakieta tworzona jest w dużej części z włókien węglowych, co jest dość lekkim i bardzo odpornym na uszkodzenia materiałem.

Dolny stopień systemu będzie powracać na Ziemię lądując na utwardzonym stanowisku startowym, podobnie w przypadku rakiety Falcon 9. Jednak Neutron wyróżnia się na tle konkurencji m.in. ze względu na rozsuwaną mechanicznie na dwie strony pokrywą ładunku. Ruchoma owiewka będzie po uwolnieniu zawartości powtórnie zamykana, aby umożliwić całemu zwartemu systemowi bezpieczny powrót na Ziemię.

Reklama

Niecodzienne rozwiązania inżynieryjne oraz maksymalizacja zakresu wielokrotnego użytkowania opisywanej rakiety mają pozwolić na oferowanie niezawodnych i zarazem ekonomicznych usług wynoszenia. Amerykański rynek prywatny jest znany z wprowadzania rewolucyjnych technologii kosmicznych, jak widzimy np. po przykładzie firmy SpaceX. Rocket Lab to podmiot, którego poczynania również z całą pewnością warto obserwować, nie tylko ze względu na produkty rakietowe.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!