Reklama

Systemy Nośne

Przygotowania do debiutu europejskiej rakiety Ariane 6

Autor. ESA

Wydaje się, że Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) jest na ostatniej prostej do debiutu systemu nośnego Ariane 6. Według najnowszych informacji, stopnie rakiety zostaną w kolejnych dniach przetransportowane do kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Szacowane okienko startowe potrwa między 15 czerwca a 31 lipca br.

Operacyjność własnego systemu nośnego jest obecnie oczkiem w głowie Europejskiej Agencji Kosmicznej, której zdolności do umieszczania ładunków na orbicie okołoziemskiej pozostają od długiego czasu bardzo ograniczone. Rozwiązaniem problemu ma być, m. in. rakieta Ariane 6, której debiut odbędzie się między 15 czerwca a 31 lipca br. Stopnie rakiety zostaną w kolejnych dniach przetransportowane do kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej przy pomocy statku Canopée.

Reklama

Prace trwają również w samej Gujanie Francuskiej, gdzie rozpoczęto demontaż modelu testowego Ariane 6 w celu zrobienia miejsca dla docelowej wersji, która weźmie udział w debiutanckim locie. Warto dodać, że inżynierowie wciąż analizują anomalię, która wystąpiła podczas testowego zapłonu silnika Vinci, który znajdzie się w górnym stopniu rakiety. W wyniku przekroczenia limitów poszczególnych parametrów zdecydowano na przerwanie testu.

Czytaj też

Portal branżowy NasaSpaceflight.com poinformował, że podczas debiutu Ariane 6 zostanie wyniesionych ponad 10 eksperymentów i ładunków, w tym również od NASA. Obecnie system jest zakontraktowany na 30 startów obejmujących misje, tj. wyniesienie europejskich satelitów nawigacyjnych Galileo lub satelitów komunikacyjnych Kuiper od Amazon.

Ariane 6 to system ważący 900 t i mierzący 60 m, który będzie zdolny do wyniesienia na niską orbitę okołoziemską (LEO) do 21 650 kg (wariant z 4 boosterami) lub 10 350 kg (z 2 boosterami) ładunku użytecznego. Motywem do opracowania rakiety nowej generacji była rywalizacja z rynkami zachodnimi.

Autor. ESA

Czy Ariane 6 faktycznie będzie stanowić konkurencyjną opcję? Z uwagi na pochodzenie systemu, Europejska Agencja Kosmiczna prawdopodobnie będzie nalegać, aby technologie kosmiczne, opracowane przez start-upy ze Starego Kontynentu, były wynoszone właśnie na Ariane 6. Mankamentem rakiety są jednak jej problemy techniczne i szereg opóźnień. Kolejną kwestią są stopnie rakiety, których nie będzie można ponownie wykorzystać, w przeciwieństwie do niektórych systemów w Stanach Zjednoczonych.

Reklama

Z drugiej strony przedstawiciele ESA zapowiadają opracowanie nowego systemu nośnego, tym razem wielokrotnego użytku. Prace są na bardzo wczesnym etapie, natomiast nowa rakieta będzie prawdopodobnie zasilana innowacyjnym silnikiem Prometheus (Precursor Reusable Oxygen Methane cost Effective propulsion System), napędzanym mieszanką ciekłego metanu i ciekłego tlenu.

Źródło: Nasaspaceflight.com / ESA / Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama