Reklama

Systemy Nośne

Rakieta Elona Muska wyniosła europejskie satelity Galileo

Autor. SpaceX

W ostatnich dniach firma SpaceX przeprowadziła kolejne w tym roku udane wyniesienia ładunków na orbitę za pomocą rakiety Falcon 9. Z perspektywy Europy najważniejszym z nich było wystrzelenie na orbitę pary europejskich satelitów nawigacyjnych Galileo.

28 kwietnia br. o godz. 2:34 czasu polskiego firma SpaceX wykonała 41. misję w obecnym roku kalendarzowym, w ramach której na orbitę udało się wynieść niezwykle ważny ładunek dla Europy. W owiewce rakiety Falcon 9 znalazły się dwie jednostki europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo, które zostały umieszczone na średniej orbicie okołoziemskiej (MEO) o wysokości ok. 23 tys km.

Obecnie najbardziej niezawodny system nośny na świecie - Falcon 9 - wystartował z Kennedy Space Center na Florydzie. Kilka godzin od momentu startu Agencja Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA) potwierdziła, że urządzenia znajdują się na orbicie i zaczęły działać. Ze względu na charakter misji, związany z bezpieczeństwem narodowym, transmisja ze startu oraz przekazywane informacje były ograniczone.

W oczekiwaniu na Ariane 6, misja w 2024 r. ma kluczowe znaczenie dla odporności, solidności i ciągłości zastosowań cywilnych i wojskowych systemu Galileo .” - podkreślił Europejski Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego Thierry Breton.

Reklama

Porozumienie Komisji Europejskiej ze SpaceX o wartości ponad 190 mln USD przewiduje jeszcze jeden start w 2024 r, więc sobotnia misja była pierwszym z nich. W związku z tym w obecnym roku kalendarzowym system nawigacji satelitarnej Galileo zostanie rozszerzony o cztery nowe jednostki. Ich operacyjność jest szacowana na co najmniej 12 lat. Kolejne z wyniesień będą realizowane 2025 r.

Warto zaznaczyć, że do tej pory wystrzelono 28 satelitów Galileo. Wszystkie wyniesienia była realizowane przez rosyjskie rakiety Sojuz i europejską Ariane 5, która została wycofana z użytku w 2023 r. Współpraca Europy z Rosją stała się niemożliwa, po rozpoczęciu przez Federację Rosyjską agresji militarnej na Ukrainie. Zachodnie sankcje i zerwanie jakichkolwiek powiązań z Rosją zakończyło współpracy w wielu projektach, w tym w ramach misji ExoMars, a także uniemożliwiło korzystanie z rosyjskich systemów nośnych.

Europejscy urzędnicy nie są zadowoleni z faktu, iż są w tym momencie uzależnieni od amerykańskiego giganta technologicznego, natomiast dopóki rakieta Ariane 6 nie będzie gotowa, pozostają w tej kwestii bez alternatywnego rozwiązania. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przewiduje, że jej pierwszy lot powinien odbyć się między 15 czerwca a 31 lipca br.

Reklama

Satelity Galileo są kluczowymi jednostkami dla Europy. Europejski System Nawigacji Satelitarnej pozwala przede wszystkim na uniezależnienie się od amerykańskiego systemu GPS. Nowe jednostki mają zwiększyć precyzję pozycjonowania i umożliwią świadczenie bardziej niezawodnych usług. Warto pamiętać, że to Komisja Europejska zarządza operacyjnie systemem Galileo, delegując EUSPA kompetencje w zakresie nadzorowania operacji i świadczenia usług użytkowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!