Reklama

Systemy Nośne

Rakieta Neutron z pierwszym i tajemniczym klientem

Autor. Rocket Lab

Rocket Lab poinformowało o pozyskaniu pierwszego klienta, którego technologia zostanie wyniesiona na orbitę okołoziemską przy pomocy rakiety Neutron. W komunikacie nie sprecyzowano jednak, o jakiej firmie właściwie mowa.

Najsłynniejszą rakietą w asortymencie Rocket Lab pozostaje Electron, którego debiut miał miejsce w 2017 r. i od tego czasu zaliczył ponad 50 startów. Oprócz tego firma skupia się na rozwoju suborbitalnej wersji rakiety Electron, czyli HASTE (Hypersonic Accelerator Suborbital Test Electron), która przeznaczona jest w głownej mierze do misji podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i rozwój nowych technologii, głównie hipersonicznych.

Reklama

Rocket Lab pracuje nad cięższą rakietą Neutron

Electron zaliczany jest do lekkich systemów nośnych, gdyż jest w stanie dostarczyć na niską orbitę okołoziemską (LEO) zaledwie 300 kg. Rocket Lab pracuje nad nowym systemem o nazwie Neutron, który będzie w stanie dostarczyć na LEO do 13 t ładunku użytecznego. Zaletą ma być powrót pierwszego segmentu rakiety na stanowisko startowe, co wciąż zapewnia konkurencyjność na globalnym rynku kosmicznym.

Dwustopniowy Neutron będzie posiadać 43 m wysokości, 7 m średnicy oraz masę startową 480 t. W pierwszym segmencie rakiety znajdzie się 9 silników Archimedes skonstruowanych przy pomocy druku 3D. W górnym stopniu zostanie natomiast umieszczona pojedyncza jednostka przeznaczona do działania w próżni kosmicznej. Jednostki napędowe zasili mieszanka ciekłego metanu oraz ciekłego tlenu.

Oprócz świadczenia usług dla klientów komercyjnych Rocket Lab planuje zgłosić Neutrona do kolejnej fazy rządowego programu National Security Space Launch, który umożliwia nabywanie usług startowych, mających na celu zapewnienie stałego dostępu do przestrzeni kosmicznej dla krytycznych misji bezpieczeństwa narodowego.

Reklama

Neutron pozyskał pierwszego klienta

Neutron wciąż pozostaje w fazie rozwoju, w tym testów silnika Archimedes. Pomimo tego Rocket Lab pozyskało pierwszego klienta, którego satelity zostaną wyniesione przy pomocy tej rakiety. W komunikacie prasowym nie ujawniono jednak, o jakiej firmie właściwie mowa.

„Nie jesteśmy gotowi ujawnić szczegółów na temat tego, czym może być ta konstelacja lub zastosowanie” - powiedział CEO Rocket Lab, Peter Beck, cytowany przez portal Spacenews.com. Umowa obejmuje dwie misje, z których pierwsza odbędzie się w 2026 r., a kolejna rok później. Starty zostaną przeprowadzone z wyspy Wallops w Wirginii. Szacowany koszt pojedynczego lotu to około 50-55 mln USD.

Rocket Lab nie wyklucza ponadto kolejnych zleceń od tego samego, komercyjnego operatora satelitarnego. Peter Beck zasugerował, że Neutron może być rakietą, która pomoże zbudować całą konstelację. Na ujawnienie szczegółów oraz nazwy klienta musimy jeszcze poczekać.

Źródło: Rocket Lab / Spacenews.com / Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama