Reklama

Systemy Nośne

Rakieta New Glenn po raz pierwszy na platformie startowej

Autor. Blue Origin

Po raz pierwszy w historii nowa rakieta nośna od firmy Blue Origin trafiła na platformę startową w ramach przygotowań do nadchodzącego debiutu. Obecnie jej pierwsza misja planowana jest na drugą połowę bieżącego roku.

Firma Blue Origin przygotowuje się do historycznego momentu swojej działalności. Chodzi o inauguracyjny lot nowego systemu nośnego o nazwie New Glenn, który w ostatnich dniach pojawił się po raz pierwszy na platformie startowej Launch Complex 36 w bazie Cape Canaveral na Florydzie. Jest to część kampanii testowej, która pozwala firmie Jeffa Bezosa przygotować się do pierwszego startu rakiety, planowanego obecnie na sierpień br.

Reklama

Jak czytamy w komunikacie, rakieta New Glenn pozostanie pionowo przez co najmniej tydzień podczas serii przygotowań do pierwszego startu. Testy obejmą m.in. kontrolę ciśnienia, systemy odpowietrzania pojazdu, demonstracje tankowania płynów kriogenicznych, a także funkcjonowanie elementów wsparcia naziemnego. Zespół zaangażowany w projekt może dzięki temu także przećwiczyć umiejętności w zakresie integracji pojazdu.

System nośny New Glenn będzie miał ponad 98 metrów wysokości i będzie mógł zabrać ze sobą 45 t ładunku na niską orbitę okołoziemską (LEO) oraz 13,5 t na geostacjonarną orbitę transferową. Podkreśla się, że to około dwukrotnie większa ładowność rakiety Falcon 9 od firmy SpaceX. Są to także większe możliwości niż w przypadku rakiety Vulcan, ale niższe od systemów Falcon Heavy oraz Starship. Pierwszy stopień nowej rakiety będzie napędzany siedmioma silnikami BE-4, z kolei drugi dwoma BE-3U.

Reklama

Jednostki napędowe BE-4 są poddawane testom w ośrodku NASA Marshall Space Flight Center w Huntsville (stan Alabama), a także w ośrodku testowym Blue Origin w Teksasie. Silniki zostały także wykorzystane podczas styczniowego lotu rakiety Vulcan Centaur firmy United Launch Alliance (ULA), którego zadaniem było wyniesienie księżycowego lądownika Peregrine. Start przebiegł pomyślne, ale wyciek paliwa na pokładzie sondy spowodował jego późniejszą deorbitację w ziemskiej atmosferze.

Prace nad rakieta New Glenn trwają blisko dekadę, ale wygląda na to, że w tym roku będziemy mogli zobaczyć ją po raz pierwszy w locie. Jej zadaniem podczas pierwszej misji będzie wyniesienie w przestrzeń kosmiczną dwóch sond marsjańskich EscaPADE firmy Rocket Lab. Ich celem będzie badanie marsjańskiej magnetosfery. Należy podkreślić, że New Glenn jest także niezbędnym elementem programu Artemis, głównie do wynoszenia lądownika Blue Moon.

Reklama

Warto również zaznaczyć, że New Glenn będzie pierwszą rakietą orbitalną firmy Blue Origin, co stawia ją w zupełnie nowej pozycji na rynku. Obecnie firma Jeffa Bezosa wykonuje komercyjne loty w kosmos, przy użyciu suborbitalnego systemu nośnego New Shepard (jej pierwszy lot odbył się 25 kwietnia 2015 r.).

Źródło: Blue Origin/Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama