Reklama

Systemy Nośne

Rakieta New Shepard wraca do gry. Blue Origin podało datę

Screen z video
Screen z video
Autor. Blue Origin via X (dawniej Twitter)

Amerykańska firma Blue Origin zapowiedziała lot systemu nośnego New Shepard, który powinien się odbyć już w poniedziałek, 18 grudnia br. Udany start byłby ważnym momentem dla firmy Jeffa Bezosa, gdyż ostatni lot rakiety miał miejsce we wrześniu 2022 r., podczas którego pojawiła się pewna anomalia, która spowodowała uziemienie systemu na ponad 10 miesięcy.

Reklama

Blue Origin, czyli amerykańska firma Jeffa Bezosa z sektora kosmicznego, opublikowała wpis na platformie X (dawniej Twitter), w którym poinformowała o zbliżającym się locie systemu nośnego New Shepard. Okno startowe otworzy się już w poniedziałek, 18 grudnia br., a w ramach misji rakieta wyniesie 33 eksperymenty badawcze oraz 38 tys. pocztówek od Club for The Future - edukacyjnej organizacji non-profit.

Reklama
Reklama

Start New Sheparda będzie ważnym momentem dla Blue Origin, ponieważ firma musiała uziemić pojazd po nieudanej próbie we wrześniu 2022 r. Misja NS-23, w przeciwieństwie do poprzednich, była lotem bezzałogowym, a wewnątrz kapsuły znajdowało się ponad 150 instrumentów badawczych i czujników. Zamieszczono także 36 większych ładunków oraz pocztówki przygotowane przez uczniów, studentów w ramach programu „Postcards to Space”.

Czytaj też

Do problemu doszło w momencie, gdy system nośny w minutę po starcie osiągnął tzw. punkt „Max-Q”, czyli punkt, w jakim występuje maksymalne ciśnienie dynamiczne. Wobec zaistnienia anomalii doszło do separacji kapsuły od członu głównego i błyskawicznego zadziałania rakietowego systemu ratunkowego, który na bezpieczną odległość i wysokość przemieścił pojazd z eksperymentami. Po czterech minutach pojazd bezpiecznie wylądował na pustyni nieopodal miejsca startu, a Blue Origin w swoim komunikacie poinformował, że człon wznoszący uderzył w powierzchnię Ziemi. Nikt nie został ranny.

W marcu br. Blue Origin ogłosiło, że po wielu miesiącach prac udało się ustalić przyczynę anomalii. Okazało się, że dysza silnika BE-3PM została poddana działaniu w znacznie wyższych temperaturach, w wyniku czego uległa strukturalnym uszkodzeniom.

Czytaj też

New Shepard to system nośny wielokrotnego użytku o wymiarach 18 m wysokości i 3,7 m średnicy. Na szczycie rakiety znajduje się kapsuła załogowa, która może pomieścić do 6 pasażerów, którzy odbywają loty na wysokość suborbitalną. Warto bowiem zauważyć, że przed NS-23, Blue Origin wykorzystywało system do lotów turystycznych w kosmos. Konstrukcja jest napędzana przez pojedynczy silnik BE-3 napędzany mieszanką ciekłego wodoru i ciekłego tlenu.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!