Rakieta polskich studentów z międzynarodowym rekordem

Autor. PUT Rocketlab
Grupa badawcza PUT Rocketlab zajęła pierwsze miejsce na międzynarodowych zawodach studenckich konstrukcji rakietowych FAR-OUT w USA. Polacy ustanowili także rekord w zakresie uzyskania najwyższego pułapu dla odzyskanej w pełni rakiety o napędzie hybrydowym.
W dniach 28 maja – 2 czerwca br. zespół PUT Rocketlab z Politechniki Poznańskiej brał udział w międzynarodowych zawodach studenckich konstrukcji rakietowych FAR-OUT, odbywających się na pustyni Mojave w Kalifornii. Studenci z Poznania wraz z rakietą HEXA 5 byli jedynym zespołem z Europy.
Start na medal
Z informacji przekazanych przez studentów z grupy badawczej PUT Rocketlab wynika, że sam start przebiegł nominalnie. Lot odbył się w kategorii B, to znaczy z ograniczeniem od 20 tys. do 50 tys. stóp wysokości lotu. Docelowym pułapem lotu było 31 616 stóp, jednak dzięki sprzyjającym warunkom HEXA 5 poleciała najwyżej ze wszystkich rakiet na całych zawodach - na 34 551 stóp (ok. 10,5 km) osiągając prędkość maksymalną 511 m/s.

Autor. PUT Rocketlab
Warto podkreślić, że HEXA 5 wzbiła się w powietrze już pierwszego dnia lotów w ciągu ok. 30 sekund od otwarcia okna startowego jako pierwsza i jedyna rakieta lecąca tego dnia. Po wykonaniu misji powróciła na ziemię na spadochronach bez uszkodzeń.
Finalna ocena sędziów uwzględniała:
- jak najbardziej precyzyjne osiągnięcie wysokości lotu symulowanej w obliczeniach;
- odzyskanie rakiety w stanie pozwalającym na ponowne użycie;
- wyniesienie ładunku badawczego na zakontraktowaną wysokość;
- realizacja transmisji nagrania z lotu z kamery na pokładzie rakiety w czasie rzeczywistym.

Autor. PUT Rocketlab
Wszystkie z tych założeń zostały spełnione. W związku z tym sędziowie przyznali grupie PUT Rocketlab 1 miejsce w kategorii B. Przyznano także osobną nagrodę za najbardziej wydajny hybrydowy silnik rakietowy. Dodatkowo HEXA 5 ustanowiła rekord FAR (miejsca organizacji zawodów) w najwyższym pułapie dla odzyskanej w pełni rakiety o napędzie hybrydowym.
„Jesteśmy niezwykle dumni, że mogliśmy reprezentować Polskę i Politechnikę Poznańską na tak prestiżowym wydarzeniu. To osiągnięcie odzwierciedla pasję, poświęcenie i niezachwianą determinację całego naszego zespołu. Ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy nas wspierali – zwłaszcza dla naszych sponsorów, partnerów, rodzin, przyjaciół i wszystkich, którzy nas wspierali. Bez Was nie dalibyśmy rady!” - opisali studenci grupy PUT Rocketlab.
HEXA 5
HEXA 5 to kolejny projekt realizowany przez studentów Politechniki Poznańskiej, działających w ramach grupy badawczej PUT Rocketlab, która działa od 2017 r. Kompozytowy kadłub rakiety wykonano przy użyciu autorskiej metody ręcznej laminacji, łącząc włókno węglowe i żywicę epoksydową. Jednym z kluczowych elementów projektu jest napęd hybrydowy BROOMSTICK 2+. Jest to obecnie najmocniejszy studencki silnik rakietowy tego typu w Polsce.

Autor. PUT Rocketlab
Przedstawiciele PUT Rocketlab podkreślają, że każdy komponent HEXA 5 został zaprojektowany z precyzją, a także został przetestowany i dopracowany w symulacjach oraz badaniach praktycznych. Warto zwrócić uwagę na kluczowe parametry rakiety HEXA 5. Jej długość wynosi 4274 mm, średnica 160 mm, a masa startowa to około 60 kg.
Rakiety serii HEXA to flagowy projekt PUT Rocketlab. Konstrukcja to efekt ciężkiej pracy studentów, którzy zaprojektowali i zbudowali tę zaawansowaną rakietę od podstaw. Nie jest to także pierwsze wyróżnienie dla PUT Rocketlab. Wśród wcześniejszych wyróżnień zespołu znajduje się m.in. nagroda profesora Wolańskiego za projekt studenckiej turbopompy, która zdobyła tytuł „Green Space Propulsion Achievement of the Year” podczas konferencji „Development Trends in Space Propulsion Systems”.
Koło nawiązało także współpracę z gigantem przemysłu zbrojeniowego – Lockheed Martin. Więcej informacji w tym zakresie znajdą Państwo TUTAJ.
Źródło: PUT Rocketlab/Space24.pl