Reklama

Systemy Nośne

Rosja: nadchodzi powrót rakiety Angara A5

Autor. Roscosmos

Rosyjska ciężka rakieta nośna Angara A5 znajduje się obecnie w fazie przygotowań do lotu w kosmodromie Wostocznyj - poinformowała agencja TASS, powołując się na komunikat Roskosmosu. Według zapowiedzi, pierwszy start Angary A5 z tego kompleksu startowego powinien nastąpić w marcu 2024 r.

Reklama

Program rakiet nośnych Angara to jeden z najważniejszych rosyjskich projektów technologicznych z uwagi na fakt, że systemy z tej serii mają być pierwszymi w pełni opracowanymi i skonstruowanymi przez spadkobiercę Związku Radzieckiego, czyli obecną Federację Rosyjską. Pomimo wagi projektu, Roskosmos napotkał wiele problemów w rozwoju Angary A5, natomiast ostatnie zapowiedzi wskazują, że kolejna próba może odbyć się w marcu 2024 r.

Reklama

Według agencji TASS, powołującej się na komunikat Roskosmosu, rosyjscy inżynierowie sprawdzili w ostatnim czasie kompatybilność systemów oraz przeprowadzili kontrolę podzespołów. Warto dodać, że marcowy lot Angary A5 odbędzie się ze specjalnie szykowanej platformy startowej w kosmodromie Wostocznyj. Poprzednie próby zostały z kolei przeprowadzone z kosmodromu Plesieck.

Czytaj też

Pierwsze start ciężkiej rakiety Angara-A5 miał miejsce w grudniu 2014 r. Według komunikatów strony rosyjskiej lot testowy okazał się sukcesem, natomiast kolejna misja z użyciem tego systemu nośnego odbyła się dopiero w 2020 r. Pojawiały się wówczas informacje, że przerwa została spowodowana brakiem potencjalnych klientów. Oznaczałoby to katastrofę wizerunkową, ponieważ na program Angara wydano na tamten czas ponad 1,77 miliarda USD.

Reklama

Drugi start Angara-A5 odbył się w grudniu 2020 r. i zakładał wyniesienie na orbitę jedynie makiety gabarytowo-masowej imitującej ciężki system satelitarny. Po zakończonym starcie strona rosyjska poinformowała o sukcesie tej rakiety nośnej. Los Angara-A5 potoczył się inaczej przy locie z grudnia 2021 r. Problem pojawił się, gdy trzeci stopień rakiety - Persei - miał podwyższyć orbitę, wykonując cztery zapłony silników.

Ostatecznie udał się tylko pierwszy zapłon, a przy drugim silnik zadziałał przez około 2 s. Pozostawiony na zaniżonej orbicie segment Persei wszedł w gęste partie ziemskiej atmosfery nad Pacyfikiem, aby spaść w rejonie otwartego oceanu, na wschód od wysp Polinezji Francuskiej około 9 dni po starcie z Plesiecka.

Czytaj też

Rosyjski sektor kosmiczny znajduje się obecnie w dużym kryzysie spowodowanym głównie inwazją na Ukrainę, sankcjami i brakiem dostępu do zagranicznej współpracy technologicznej oraz rynku podzespołów. Biorąc pod uwagę obecną sytuację, sukces rakiety Angara A5 pozostaje pod dużym znakiem zapytania.

Źródło: TASS / Space24.pl

Czytaj też

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze