Reklama
  • WIADOMOŚCI

Rosja wznowiła loty rakiety Proton-M

Rosja wystrzeliła rakietę Proton-M z satelitą meteorologicznym. Był to pierwszy od blisko trzech lat start tego systemu nośnego i prawdopodobnie ostatni w tej konfiguracji.

Rosja, Roskosmos, Proton-M, rakieta, kosmos, technologie
Start rakiety Proton-M z satelitą meteorologicznym Elektro-L nr 5.
Autor. Roskosmos

Start został przeprowadzony w czwartek, 12 lutego 2026 roku z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Głównym ładunkiem misji był satelita meteorologiczny Elektro-L nr 5, który trafił na orbitę geostacjonarną - około 35 000 km nad Ziemią. Była to piąta jednostka z tej serii. Cztery poprzednie zostały wyniesione w przestrzeń kosmiczną kolejno w latach 2011, 2015, 2019 i 2023. Pierwsze dwa starty przeprowadzono przy pomocy nieczynnych już rakiet Zenit.

Satelity meteorologiczne na orbicie GEO pozwalają na stałe monitorowanie określonej powierzchni globu. Tego typu technologia może być wykorzystywana nie tylko do celów cywilnych, ale również w konfliktach zbrojnych, np. do logistyki lub planowania uderzeń. Zagraniczne media donoszą, że satelity Elektro-L będą uzupełniać rosyjską flotę na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) z serii Meteor.

Reklama

Rakieta Proton-M nie będzie już taka sama

Proton-M to trzystopniowa rakieta nośna, której debiut miał miejsce w 2001 roku. Silniki są zasilane toksycznym materiałem pędnym (tlenek azotu i hydrazyna). Rolę czwartego stopnia w tej misji pełnił segment Blok DM-03, którego zadaniem było umieszczenie ładunków na odpowiedniej orbicie. Czwartkowa misja była prawdopodobnie ostatnim lotem tej rakiety z dołączonym stopniem Block-DM-03. Kolejne misje Protona-M będą odbywać się z użyciem segmentu Briz-M.

Portal Nasaspaceflight.com donosi, że produkowane obecnie egzemplarze Block DM-03 zostaną wykorzystane m.in. w rakietach nośnych Angara. Program tych systemów jest jednym z najważniejszych rosyjskich projektów technologicznych ponieważ rakiety z tej serii mają być pierwszymi w pełni opracowanymi i skonstruowanymi przez spadkobiercę Związku Radzieckiego, czyli obecną Federację Rosyjską.

Czwartkowy lot rakiety Proton-M przerywa blisko trzyletni impas w lotach. Przypomnijmy, że ostatnia misja z użyciem tego systemu miała miejsce w marcu 2023 roku. Wówczas w przestrzeń kosmiczną trafił wojskowy satelita Olymp-K-2. Jednostka służy do prowadzenia rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT) i zapewnienia bezpiecznych linii komunikacyjnych do użytku rządowego.

Reklama
Reklama