Rosja zbuduje superciężką rakietę nośną

11 lutego 2019, 13:14
KremlRog
Fot. Kremlin.ru

Nowa rosyjska rakieta ma zostać opracowana pod nazwą Jenisej. Pojazd będzie zdolny wynieść ładunek ważący ponad 70 ton na niską orbitę okołoziemską (LEO). Konstrukcja ma zadebiutować w 2028 r.

Program budowy nowej superciężkiej rakiety nośnej został zatwierdzony przez władze Federacji Rosyjskiej na początku 2018 roku. Głównym wykonawcą, odpowiedzialnym za stworzenie nowego pojazdu, wybrane zostały zakłady RKK Energia.

Fakt, że prace nad wdrożeniem nowatorskiego systemu nośnego są prowadzone, potwierdził 4 lutego br. w rozmowie z prezydentem Władimirem Putinem szef Roskosmosu, Dmitrij Rogozin. Przyszła rakieta ma nosić nazwę Jenisej i być w stanie dostarczyć ponad 70 ton ładunku na LEO. Wybrano już wstępny projekt pojazdu i zapadły pozytywne decyzje odnośnie budowy infrastruktury naziemnej, niezbędnej dla obsługi Jeniseja.

Nad nową rakietą będą wspólnie pracować trzy rosyjskie firmy: wspomniana RKK Energia, Państwowe Rakietowo Kosmiczne Centrum CSKB-Progress, oraz Państwowe Produkcyjno-Badawcze Centrum Kosmiczne imienia M. Chruniczewa.

Wedle doniesień rosyjskich mediów, na pierwszy stopień nowej konstrukcji będą składały się odpowiednio zmodyfikowane i połączone człony innej wdrażanej w Rosji rakiety – Sojuza-5. Natomiast trzeci stopień Jeniseja zostanie zaadoptowany z rakiety Angara. Projektowi od początku przyświeca zamysł, żeby każdy z elementów tworzących pojazd Jenisej mógł być produkowany i wykorzystywany w innych projektach niezależnie od losów tego nowego, superciężkiego systemu nośnego.

Obecne prognozy zakładają, że pierwszy start rakiety nośnej Jenisej może nastąpić w 2028 r. Będzie ona rozpoczynać swoje misje z kosmodromu Wostocznyj. Budowa potrzebnej do tego celu infrastruktury naziemnej powinna rozpocząć się w 2026 roku.

Finalnie Jenisej ma obsługiwać rosyjskie kosmiczne misje księżycowe oraz te związane z eksploracją Marsa. Koszty przygotowania nowej rakiety i stworzenia niezbędnego zaplecza szacowane są na ok. 22,7 mld USD.

Podczas wspomnianej odprawy z rosyjskim prezydentem z dnia 4 lutego, Dmitrij Rogozin zapewnił głowę państwa, że Roskosmos zamierza w 2019 r. dwukrotnie zwiększyć liczbę startów rakiet w stosunku do roku poprzedniego. Ponadto Rogozin poinformował Putina, że prace nad włączeniem do rosyjskiego arsenału międzykontynentalnego pocisku balistycznego Sarmat postępują zgodnie z założonym harmonogramem.

KomentarzeLiczba komentarzy: 33
nad wyraz rozbawiony wiadomo kim i czym... ;-)
środa, 13 lutego 2019, 14:22

AB-cadło, tylko tyle, czy aż tyle masz do powiedzenia w przedmiotowej sprawie? Korzystając z okazji pozwolę sobie jeszcze zapytać, czy znasz mądre polskie przysłowie: "Przyganiał kocioł garnkowi, a sam smoli"? Powyższe pytania z oczywistych względów należy potraktować jako retoryczne... ;-) wania-bania, jak to jest, kiedy brakuje argumentów merytorycznych i zamiast nich nieudolnie próbuje się stosować zgrane chwyty socjotechniczne? Również korzystając z okazji pozwolę sobie zapytać, jak przebiega współpraca w ramach tzw. kółka wzajemnej adoracji w propagandowej akcji? Z wiadomych względów nie wymagam, żebyś udzielił odpowiedzi na postawione pytania... ;-) Wracając do meritum, to należałoby wspomnieć, że rosyjskie przedsiębiorstwo NPO Energomasz wyprodukowało pierwszy prototypowy egzemplarz silnika rakietowego RD-171MW. Jest to jednostka napędowa o największym ciągu na świecie, wynoszącym ponad 800 t. Silniki rakietowe tego typu będą wykorzystane do napędu nowej średniej rakiety nośnej Sojuz-5 Irtysz. Natomiast inne rosyjskie przedsiębiorstwo Progress pracuje obecnie nad nową ciężką rakietą nośna Jenisej, do której napędu również mają zostać wykorzystane silniki rakietowe RD-171MW. Rosyjskie osiągnięcia w dziedzinie technologii kosmicznych (i nie tylko), co w sumie nawet nie dziwi, wywołują coraz większą frustrację w kręgu forumowych rusofobków (i nie tylko)... ;-)

AB
środa, 13 lutego 2019, 11:56

Pastuszku z Montany, zapomniałeś zażyć swoich lekarstw...

wania
środa, 13 lutego 2019, 11:54

biedny mały pastuszek z olgino. Widzę, że znowu się odezwałeś i jak zawsze merytorycznie. Ale parę kopiejek wpadło za wpis. Prawda jest taka, że Rosja planuje i planuje. Najpierw wybiera nazwę, a później przesuwa w nieskończoność terminy. Angara miała być modułowa. Wystartowała w 2014 roku i cisza. Budują baraki a właściwie rozdzielają kasę między siebie. Rogozin odwołany z funkcji wicepremiera za upadek przemysłu kosmicznego w chwilę później został szefem Roskosmosu. Tylko w Moskwie takie rzeczy są możliwe.

małe be
środa, 13 lutego 2019, 00:12

taka rakieta by była strasznie droga. i świetnie. niech budują. połowę kasy koledzy ukradną. szkoda tylko naukowców i inżynierów. już dawno powinni wyjechać na zachód.

biedny mały pastuszek John z przyczepy w Montanie
wtorek, 12 lutego 2019, 23:37

@Davien: brawo, po trzykroć brawo. W końcu się "odezwałeś", całe szczęście bo Pan Stanley już groził, że nie "zatwierdzi" przelewu dla Ciebie za luty bo się "zaniedbujesz" i milczysz (podobnie jak "wania" Twój "replikant" - cokolwiek ma to znaczyć- i nie reagujecie odpowiednio wcześnie). Ja jednak wierzyłem, że czego jak czego ale tak "atrakcyjnego" dla Ciebie tematu nie przemilczysz. Nawet chciałem się z nim założyć, że "coś" napiszesz a on twierdził, że nie napiszesz nic bo nie masz o tym najmniejszego pojęcia. A ja mu na to, że on Ciebie mało zna: Ty im mniej wiesz w jakimś temacie tym więcej piszesz (to, że robisz z siebie zwykłego błazenka to przecież nic): jak to mówią w show biznesie w naszym USA: "nie ważne jak o Tobie mówią, ważne aby mówili".

Tweets Space24