Reklama

Systemy Nośne

Rosyjska firma nie chce kupić ukraińskich rakiet

Start rakiety Zenit-3SL z morskiej platformy Ocean Odyssey. Fot. Sea Launch
Start rakiety Zenit-3SL z morskiej platformy Ocean Odyssey. Fot. Sea Launch

Prywatne rosyjskie przedsiębiorstwo S7 Space dąży do zerwania umowy z ukraińskim koncernem państwowym Jużmasz. Kontrakt dotyczył zakupu od strony ukraińskiej 12 rakiet nośnych Zenit.

Umowa na produkcję i sprzedaż Rosjanom 12 rakiet Zenit została zawarta w kwietniu 2017 r. Ukraiński Jużmasz zobowiązał się w niej do dostarczenia wspomnianego tuzina pojazdów rosyjskiej firme S7 Space, która wchodzi w skład S7 Group. Misje z użyciem tych systemów nośnych miały być realizowane od grudnia 2019 do grudnia 2022 r.

Obecnie S7 Space dąży do zerwania kontraktu z ukraińskim partnerem. Taki zamiar potwierdziła rosyjskiemu portalowi sputniknews.com współwłaścicielka firmy S7, Natalia Filiewa.

Zamówione rakiety Zenit miały posłużyć do wynoszenia w przestrzeń kosmiczną ładunków po startach z morskich platform, w ramach programu Sea Launch.

Właścicielem przedsiębiorstwa Sea Launch jest obecnie S7 Group. W przeszłości w ramach tego programu zrealizowano już liczne starty rakiet. Kilka lat temu loty zostały jednak zawieszone. Powodem tego był wybuch rosyjsko-ukraińskiego konfliktu w 2014 roku.

Realizując misje Sea Lunch ładunki wynoszą w kosmos wystrzeliwane z pływającej platformy Ocean Odyssey trzystopniowe rakiety nośne Zenit-3SL. Pierwszy człon tego systemu nośnego wykorzystuje rosyjski silnik rakietowy RD-171. W drugim stopniu rakiety wykorzystywane są silniki RD-120 i RD-8. Rolę trzeciego członu wypełnia tzw. Blok DM-SL, wyposażony w silnik RD-58M.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!