Systemy Nośne
Starship przed szóstym lotem. SpaceX podało datę startu
Firma SpaceX poinformowała na platformie X o planowanej dacie szóstego lotu największego systemu nośnego na świecie Starship/Super Heavy.
Niecały miesiąc temu SpaceX przeprowadziło piąty lot testowy w pełni zintegorwanego systemu nośnego Starship/Super Heavy. Jest to największa rakieta nośna na świecie, która ma pomóc uczynić ludzkość gatunkiem mulitplanetarnym. 6 listopada firma Elona Muska zapowiedziała datę kolejnej misji.
Piąty lot Starship przeszedł do historii
W trakcie ostatniego lotu firma Elona Muska dokonała rzeczy, która przez wielu wydawała się niemożliwa do zrealizowania na tym etapie projektu. Dolny stopień systemu został pomyślnie przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży o nazwie Mechazilla.
Górny stopień również zaliczył udaną próbę. W trakcie transmisji na żywo widoczne było, że zmiany w systemie osłony termincznej pomogły w zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa. Z informacji przekazanych przez samego Muska wynika, że niewiele brakowało, aby przechwycenie dolnego stopnia zakończyłoby się pokaźną eksplozją. Więcej na ten temat TUTAJ.
SpaceX podało datę kolejnej misji
Firma Elona Muska poinformowała na platformie X, że szósty lot rakiety Starship/Super Heavy zaplanowano na 18 listopada br. Dotychczas SpaceX musiało długo czekać na kolejny start, co wynikało m. in. z powodów administracyjnych i opóźnień w wydawaniu zgód przez Federalną Administrację Lotnictwa (FAA). W tym przypadku FAA wydało zgodę na dwie misje jeszcze przed piątym startem.
Starship’s fifth flight test was a seminal moment in iterating towards a fully and rapidly reusable launch system.
— SpaceX (@SpaceX) November 6, 2024
Next up: the sixth flight test of Starship is targeted to launch as early as Monday, November 18 → https://t.co/oIFc3u9laE pic.twitter.com/5496ApNHkA
W przypadku nadchodzącej próby nie zmieni się dużo. Pierwszy segment rakiety zostanie ponownie złapany przez mechaniczne ramiona Mechazilli. Zmianą będzie m. in. ponowne uruchomienie silnika Raptor w górnym stopniu Starship, co zademonstruje zdolności do deorbitacji w przyszłych misjach.
Podczas końcowej fazy lotu górny segment będzie również leciał pod większym kątem natarcia, sprawdzając przy tym mniejsze możliwości sterowania klapami. Dodatkowo późna godzina startu (około 23 czasu polskiego) sprawi, że wodowanie w Oceanie Indyjskim obędzie się tym razem w ciągu dnia.
O Starshipie
Starship to dwustopniowa megarakieta nośna. Pierwszy stopień to booster Super Heavy, a drugi Ship, będący statkiem kosmicznym. W założeniu ma nie tylko wynosić największe ładunki na orbitę i znacząco zmniejszyć koszty takiego transportu, ale także mieć kluczowy udział w kolonizacji Księżyca, a później - Marsa.
Odpowiednio duża flota Starshipów może wręcz pozwolić na stałe połączenie transportowe z Księżycem. Firma Elona Muska liczy, że dzięki projektowi w przyszłości ludzie staną się gatunkiem międzyplanetarnym, zamieszkującym m.in. planetę Mars.
Nadzieje ma również NASA, amerykańska agencja kosmiczna, która chce za pomocą rakiety Starship wysłać swoich kosmonautów na Księżyc w ramach misji Artemis 3, zaplanowanej na (najwcześniej) drugą połowę 2026 r.