Starship zakontraktowany przez NASA

NASA poinformowała o zakontraktowaniu rakiety Starship/Super Heavy do programu Launch Services II. SpaceX powiększyło tym samym flotę systemów nośnych, dzięki którym może powalczyć o wartościowe kontrakty na misje kosmiczne amerykańskiej agencji.
Dotychczas firma Elona Muska realizowała misje dla NASA przy pomocy rakiet Falcon 9 oraz Falcon Heavy. Dołączenie do tego grona najpotężniejszego systemu nośnego na świecie - Starship/Super Heavy - znacząco rozszerza ofertę SpaceX. Przed przypisaniem pierwszej misji w ramach programu NASA Launch Services (NSL) II wymagane jest jednak wiele pracy.
Starship wciąż w fazie testów
Decyzja amerykańskiej agencji nie oznacza jednocześnie przypisania konkretnej misji rakiecie Starship. Przypomnijmy, że system nośny ma za sobą 8. lotów testowych, podczas których poruszał się na trajektorii suborbitalnej. Tym samym Starship nie umieścił na orbicie okołoziemskiej żadnego ładunku.
Podczas ostatnich dwóch prób SpaceX planowało przeprowadzić testowe wypuszczenie demonstratorów satelitów Starlink. Te jednak nie opuściły ładowni, gdyż górny segment został zniszczony zarówno podczas ostatniego, jak i przedostatniego lotu. Obserwatorzy przebywający na Karaibach zaczęli publikować w social mediach nagrania spadających na Ziemię fragmentów Starshipa.
W pełni zintegrowany system mierzy ponad 122 metrów. Pierwszy stopień to booster Super Heavy, a drugi Ship, będący statkiem kosmicznym. W założeniu ma nie tylko wynosić największe ładunki na orbitę i znacząco zmniejszyć koszty takiego transportu, ale także mieć kluczowy udział w kolonizacji Księżyca, a później Marsa.
Jedną z misji rakiety od SpaceX będzie próba załogowego lądowania na Księżycu w ramach misji Artemis III, podczas której Starship zaprezentuje się w wersji lądownika HLS (Human Landing System). Oprócz tego rakieta posłuży w przyszłości jako tankowiec i skład paliwa, który będzie orbitował wokół Ziemi.
Program NASA Launch Services II
Nie tylko flota systemów od SpaceX została zakwalifikowana przez amerykańską agencję do programu NLS II. NASA ma do wyboru pełen pakiet usług od firm Blue Origin (rakieta New Glenn), Firefly Aerospace (Alpha), Northrop Grumman (Pegasus XL), Rocket Lab (Electron) oraz United Launch Alliance (Atlas V i Vulcan Centaur).
Amerykańska agencja w ramach przyjmowania do programu kwalifikuje poszczególne rakiety do odpowiednich kategorii różniących się doświadczeniem startowym. Kategoria 1, określana jako „high risk”, przysługuje systemom nośnym, które nie wykonały jeszcze ani jednej misji orbitalnej.
Kategoria 2, czyli „medium risk”, dopuszcza rakiety mające za sobą 1-6 udanych startów. Kategoria 3 - „low risk” - obejmuje systemy nośne z 3-14 sukcesami na koncie. Ponadto kategoriom przypisywane są odpowiednie klasy misji charakteryzujące się tolerancją na ryzyko niepowodzenia.
Źródło: NASA / SpaceNews.com