Reklama

Systemy Nośne

Ucieczka księżycowej rakiety przed huraganem. W hali VAB wybuchł niegroźny pożar

Autor. NASA/Joel Kowsky

NASA we wtorek wycofała rakietę Space Launch System z wyrzutni startowej na Florydzie do hali montażowej VAB (Vehicle Assembly Building), by uchronić ją przed zbliżającym się huraganem Ian. Oznacza to kolejne przesunięcie daty debiutanckiego startu rakiety w ramach misji Artemis I na Księżyc.

Reklama

Jak podała w komunikacie amerykańska agencja kosmiczna, rakieta została przeniesiona do budynku Vehicle Assembly Building w kompleksie NASA na przylądku Canaveral na Florydzie. Proces transportu rozpoczął się w poniedziałek 26 września o godzinie 23:21 czasu wschodniego, a zakończył się 9:15 następnego dnia. W VAB dojdzie m.in. do przeglądu systemu nośnego, a także do wymiany baterii FTS (systemu terminacji misji).

Reklama

Ponadto dwie godziny po przybyciu SLS do VAB, o 11:45 w hali wybuchł niewielki pożar. W krótkim komunikacie NASA poinformowała o ewakuacji personelu i braku rannych. Co najważniejsze - sam budynek, jak i księżycowa rakieta - nie ucierpiała podczas zdarzenia.

Z poprzednich komunikatów NASA wynika, że oznacza to odwołanie możliwości startu rakiety 2 października, po tym jak w piątek zrezygnowano ze startu 27 września. Według portalu SpaceNews prawdopodobny nowy termin startu programu Artemis - mającego doprowadzić do powrotu ludzi na Księżyc - to teraz początek listopada. Start pierwotnie planowano na 29 września, ale został odwołany z powodów technicznych.

Reklama

Czytaj też

Według prognoz Narodowej Służby Pogodowej (NWS), przemieszczający się obecnie w pobliżu Kuby huragan Ian ma dotrzeć do wybrzeży Florydy w środę lub czwartek jako huragan co najmniej 3. kategorii, powodując powodzie głównie na zachodnim wybrzeżu stanu.

Z powodu huraganu zostały przełożone najbliższe misje z półwyspu Canaveral. Wpłynęło to na harmonogram SpaceX, który dokonał delikatnych modyfikacji w terminie startu Crew-5 (Nicole Aunapu Mann - NASA, Josh A. Cassada, NASA - Koichi Wakata - JAXA, Anna Kikina - Roskosmos). Ma zostać przeprowadzony nie wcześniej niż 4 października (z opcją zapasową na 5 dm). Podobny los podzieliły bezzałogowe misje - SES-20 & SES-21 - przesunięto start z 30 września na również 4 października. Z kolei nieznana jest data wyniesienia Starlinków grupy 4-36, niemniej należy przewidywać, że kolej na te satelity przyjdzie w bezpieczniejszym okresie.

Czytaj też

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama