Reklama

Systemy Nośne

Udane testy rosyjskich silników rakietowych dla USA

Fot. NPO Energomash
Fot. NPO Energomash

W drugiej połowie lutego 2018 r. w rosyjskich zakładach Energomasz przeprowadzono próby silników RD-181 i RD-180. Obie jednostki trafią na drugą stronę Oceanu Atlantyckiego. Zostaną wykorzystane w amerykańskich rakietach.

O udanym teście jednostki napędowej RD-181 zakłady NPO Energomasz poinformowały w komunikacie z 22 lutego br. Specjaliści z należącego do rosyjskiego koncernu centrum nauki i testów poinformowali wówczas, że program prób został zrealizowany w 100 procentach. Jednostka RD-181 trafi do firmy Orbital ATK. Dedykowana jest napędowi pierwszego stopnia rakiety nośnej Antares.

Tymczasem ostatniego dnia lutego 2018 r. Energomasz poinformował o przeprowadzonych z sukcesem testach silnika RD-180. Odbiorcą tej jednostki będzie United Launch Alliance – amerykańskie konsorcjum Boeinga i przedsiębiorstwa Lockheed Martin. Zasilany ciekłym materiałem pędnym silnik RD-180 napędza dolny stopień rakiety Atlas V.

undefined
Fot. NPO Energomash

Jak podkreślił portal sputniknews.com, pomimo zaawansowanych prac nad silnikiem BE-4 produkcji Blue Origin, który w przyszłości ma zastąpić RD-180 w rakietach z amerykańskim rodowodem, póki co USA są zmuszone nadal korzystać z rosyjskich jednostek napędowych. Jak zapewnił przy tym autor materiału na „Sputniku”, silniki rakietowe produkowane przez NPO Energomasz są tanie i niezawodne.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!