Reklama

Systemy Nośne

Udany start japońskiej rakiety H3. Satelita radarowy trafił na orbitę

Start rakiety H3 z satelitą ALOS-4.
Start rakiety H3 z satelitą ALOS-4.
Autor. JAXA

Japońska rakieta H3 wyniosła satelitę do obserwacji Ziemi ALOS-3, zwanego również DAICHI-4. Lot był trzecią misją nowego systemu nośnego, który jest następcą rakiety H-IIA. Konstrukcja jest ulepszona o nowe elementy, przy jednoczesnym zmniejszeniu ogólnych kosztów produkcji. H3 ma wynieść japoński sektor kosmiczny na zupełnie nowy poziom.

W poniedziałek, 1 lipca br. o godzinie 5:06 czasu polskiego z Centrum Kosmicznego Tanegashima wystartowała rakieta H3, która wyniosła na orbitę synchroniczną ze Słońcem nowego satelitę obserwacyjnego Advanced Land Observing Satellite-4 (ALOS-4), lub inaczej DAICHI-4. Start przebiegł bezproblemowo, a już po ok. 16 minutach japońska agencja kosmiczna JAXA ogłosiła udane oddzielenie się ładunku od modułu systemu.

Parametry lotu i satelity były odbierane przez stacje nadawcze poza granicami Japonii. Przykładowo należąca do JAXA stacja Mingenew w Australii potwierdziła udane rozłożenie paneli słonecznych satelity, natomiast placówka Santiago w Chile odebrała sygnał nadawany przez DAICHI-4.

JAXA, w tym zespół projektowy ALOS-4, będzie w dalszym ciągu współpracować z głównym wykonawcą, Mitsubishi Electric Corporation oraz innymi firmami i organizacjami zaangażowanymi w obsługę satelitów.” - czytamy w komunikacie agencji kosmicznej. Satelita wyposażony jest w radar z syntetyczną aperturą (SAR), co umożliwia dokładną obserwacje Ziemi niezależnie od dnia i nocy oraz warunków pogodowych.

Reklama

Rakieta nośna H3 została skonstruowana przez firmę Mitsubishi Heavy Industries, która opracowuje ten projekt we współpracy z JAXA. Wstępnie pierwszy prototyp systemu został zaakceptowany w 2013 r. i od tego momentu był modernizowany, tak aby zastąpić używaną obecnie rakietę nośną H-IIA. System H3 z kolei, jest ulepszony o nowe elementy, przy jednoczesnym zmniejszeniu ogólnych kosztów produkcji.

H3 ma wynieść japoński sektor kosmiczny na zupełnie nowy poziom. Przykładowe misje, które zostaną zrealizowane przy pomocy rakiety to wyniesienie frachtowca HTV-X, który będzie transportował cargo do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), lub misję księżycową LUPEX (Lunar Polar Exploration), która jest realizowana we współpracy z Indiami.

Reklama

Misja ALOS-4 nastąpiła po udanej próbie w lutym br., kiedy rakieta H3 wyniosła w przestrzeń kosmiczną ładunek demonstracyjny, określony jako Vehicle Evaluation Payload-4. Ponadto system zabrał ze sobą dwa małe urządzenia typu smallsat - CE-SAT-IE oraz TIRSAT.

Zupełnie inaczej potoczył się debiut japońskiej rakiety. W marcu 2023 r. JAXA przeprowadziła start systemu nośnego, natomiast po oddzieleniu stopni nie odnotowano działania jednostki napędowej. W wyniku braku możliwości realizacji misji, kontrolerzy podjęli decyzję o wydaniu komendy destrukcji, doprowadzając do przedwczesnego zakończenia jej lotu testowego. Utracono wówczas satelitę optycznego ALOS-3, który znajdował się w owiewce rakiety.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!