Reklama

Systemy Nośne

Wielki powrót Falcona Heavy. Udany start dla wojska

Autor. SpaceX via Twitter

We wtorek w przestrzeń kosmiczną wzbiła się superciężka rakieta nośna Falcon Heavy firmy SpaceX. Wystartowała w tajnej misji Sil Zbrojnych USA o godz. 9.41 miejscowego czasu z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego NASA na Florydzie.

Reklama

W misji, nazwanej USSF-44, trójczłonowa rakieta, który jest najpotężniejszą rakietą nośną na świecie, wyniosła na orbitę okołoziemską kilka satelitów.

Reklama

CNN zwraca uwagę, że nie ma zbyt wielu publicznie dostępnych informacji na temat USSF-44. W komunikacie prasowym amerykańskie Dowództwo Systemów Kosmicznych (SSC) podało tylko, że start umożliwi umieszczenie na orbicie wielu satelitów, wykorzystując szybki rozwój technologii kosmicznej w zakresie śledzenia obiektów w przestrzeni kosmicznej i innych działań. SSC odmówiło udzielenia dodatkowych informacji.

Czytaj też

„Wojsko amerykańskie jest jednym z głównych motorów napędowych krajowej gospodarki rakietowej, rozdając lukratywne kontrakty pożądane przez prywatne firmy startowe, w tym SpaceX i jego głównego konkurenta w tej dziedzinie, United Launch Alliance, który jest wspólnym przedsięwzięciem Boeinga i Lockheed Martin” – wyjaśniła CNN.

Reklama

Według SSC po wtorkowej misji SpaceX odzyskało dwa dopalacze pierwszego członu rakiety Falcon Heavy. Po wykonaniu zadania wylądowały one w specjalnych miejscach LZ-1 i LZ-2 przynależnych do bazy Sił Kosmicznych na Cape Canaveral Środkowy dopalacz pozostanie został skierowany w kierunku oceanu, bez możliwości odzyskania, ponieważ parametry orbitalne tajnego ładunku wymagały zużycia całego paliwa, uniemożliwiając powrót członu.

Falcon Heavy powrócił we wtorek w kosmos po przerwie trwającej od połowy 2019 roku. Po raz pierwszy wystrzelił w powietrze z fanfarami rok wcześniej, kiedy dyrektor generalny SpaceX Elon Musk zdecydował się na użycie samochodu Tesla Roadster jako ładunku testowego. Znajduje się on wciąż w kosmosie i przewiduje się, że pojazd w ciągu kilku milionów lat powróci do ziemskiej atmosfery.

Czytaj też

Dwie kolejne misje Falcon Heavy, miały miejsce w 2019 roku. Jedna wysłała na orbitę ogromnego satelitę usług telewizyjnych i telefonicznych dla firmy Arabsat z Arabii Saudyjskiej, a druga wyniosła partię eksperymentalnych satelitów dla Pentagonu.

CNN podkreśla, że zarówno należący do NASA system startów kosmicznych (SLS) jak i Starship firmy SpaceX są integralną częścią planów NASA, dotyczących powrotu astronautów na powierzchnię Księżyca po raz pierwszy od pół wieku. SpaceX ma ambicję transportowania człowieka i ładunków na Marsa w nadziei na stworzenie tam stałych osiedli dla ludzi.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. mick8791

    Yyyyy "dopalacze", "system startów kosmicznych (SLS)"? Co za pozbawiony wiedzy ignorant klecił ten artykuł? Powinno być odpowiednio: człony pierwszego stopnia i rakieta nośna SLS!

Reklama