Reklama

Systemy Nośne

Wojskowy wahadłowiec USA ponownie na orbicie

Autor. USAF

W ostatnich tygodniach byliśmy świadkami rozpoczęcia dwóch tajnych misji światowych mocarstw, którymi niewątpliwie są Stany Zjednoczone oraz Chińska Republika Ludowa. Chodzi o promy kosmiczne wymienionych państw, które ponownie znalazły się na orbicie w celu realizowania swoich zadań, przede wszystkim wojskowych.

Reklama

Miesiąc temu Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (U.S. Air Force; USAF) ogłosiły, że wojskowy wahadłowiec X-37b powróci na orbitę w ramach swojej siódmej misji o nazwie Orbital Test Vehicle -7/USSF-52. Wyniesienie tej tajnej technologii odbyło się dnia w nocy z 28 na 29 grudnia br. czasu polskiego z Kennedy Space Center na Florydzie. Warto podkreślić, że do tej misji został wykorzystany, należący do firmy SpaceX system nośny Falcon Heavy. Wcześniejsze misje X-37b były realizowane głównie przy użyciu rakiety Atlas V firmy United Launch Alliance (ULA).

Reklama
Reklama

Start misji OTV-7 miał odbyć się kilka tygodni wcześniej, lecz został przełożony najpierw z powodu nieodpowiednich warunków atmosferycznych, a później z przyczyn technicznych. Rakieta Falcon Heavy wystartowała o godz. 2:07 czasu polskiego i był to tym samym jej 9. lot orbitalny w historii. Start został przeprowadzony z sukcesem, a dwa zewnętrzne boostery systemu Falcon Heavy powróciły na ląd po ok. 8,5 min od momentu startu, lądując na terenie bazy Vandenberg (lądowiska LZ-1 i LZ-2).

Czytaj też

Ze względu wojskowy charakter misji, nie znamy dokładnych szczegółów powrotu X-37b na orbitę, w dodatku wyższą niż dotychczas, co sugeruje zmiana systemu nośnego, który go wyniósł. Z informacji przekazanych przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (U.S. Air Force; USAF) wynika, że w ramach misji zostanie przeprowadzony szeroki zakres testów m.in. te związane ze zwiększaniem świadomości sytuacyjnej w domenie kosmicznej, a także zwiększonego promieniowania kosmicznego na rośliny w ramach eksperymentu Seeds-2.

Bezzałogowy wahadłowiec X-37B, fot. Michael Stonecypher, U.S. Air Force
Bezzałogowy wahadłowiec X-37B, fot. Michael Stonecypher, U.S. Air Force

X-37b to zbudowany przez Boeinga, zaawansowany technologicznie i zarazem pilnie strzeżony, autonomiczny pojazd kosmiczny wielokrotnego użytku. Został przystosowany do wykonywania długotrwałych misji, które mogą jednorazowo przebiegać w czasie nawet do dwóch lat. System jest pochodną projektu X-37A, prowadzonego przez NASA pod koniec lat 90. XX wieku. Ma 9 m długości, rozpiętość skrzydeł 4,5 m i jest zasilany panelami słonecznymi.

Ostatnia misja X-37B wystartowała w maju 2020 r. za pomocą rakiety Atlas V firmy United Launch Alliance (ULA) i zakończyła się w listopadzie 2022 r. Była to tym samym rekordowa wyprawa, trwająca aż 908 dni! Rozpoczęcie misji, która rozpoczęła się w nocy z 28 na 29 grudnia br. było planowane jeszcze na 2021 r., ale ze względów technicznych, dotyczących ładunków, zostało to opóźnione.

Czytaj też

Chińska Republika Ludowa posiada swój odpowiednik opisywanego wahadłowca USA, który również wyruszył niedawno na orbitę. W tym przypadku jednak wiemy jeszcze mniej, gdyż Państwo Środka niechętnie chwali się działaniami prowadzonymi w przestrzeni okołoziemskiej, a tym bardziej gdy są one związane z wojskiem.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!