Systemy Nośne
Zielone światło dla dziewiczego lotu rakiety SLS
Po tym jak 20 czerwca Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej przeprowadziła tzw. mokry test systemu nośnego Space Launch System Block 1, nastąpiła akceptacja wyników i danych zebranych podczas kampanii testowej. Oznacza to, że następnym krokiem będzie już sama misja Artemis 1, a sama rakieta ma przejść przez ostatnie prace przygotowawcze do lotu.
NASA uznała kampanię testową za zakończoną. Jak powiedział zastępca dyrektora ds. Rozwoju Systemów Eksploracyjnych Tom Whitmeyer, agencja w trakcie trwania WDR uzyskała wiele informacji na temat funkcjonowania SLS, czy stanowiska startowego. NASA również w trakcie parodniowego pobytu rakiety na stanowisku startowym miała okazję przetestować procedury, jakie będą obowiązywały w czasie właściwego rozruchu.
Czytaj też
Przypomnijmy, ostatnia kampania testowa miała miejsce w drugiej połowie miesiąca i zakończyła się 20 czerwca. Zegary misyjne zatrzymały się na 29 sekund przed T:0. W trakcie testu WDR pojawił się niespodziewany problem z wyciekającym wodorem. W tym wypadku używany był do schładzania silników RS-25 do odpowiedniej temperatury kriogenicznej. Co prawda zespół starał się naprawić wyciek, lecz wysiłki się nie powiodły. Do czasu pierwszego lotu ta kwestia będzie musiała być w pełni rozwiązana. NASA zapowiedziała, że w tym celu zamierza dokonać m.in. wymianę uszczelek w szybkozłączkach przewodów wodorowych łączących pojazd z mobilnym stanowiskiem startowym.
Niebawem, bo już w piątek 1 lipca rakieta SLS, wraz z mobilnym stanowiskiem startowym powinna wrócić do VAB celem dokonania ostatnich przygotowań przed dziewiczym lotem. W hali ma zostać dokonany ostatni większy przegląd pojazdu przed startem, oraz co ważniejsze - rakieta zyska dość istotny komponent w postaci flight termination system, czyli zdalnie sterowanego systemu przerywania misji. Uściślając, w VAB zostaną do rakiety dołączone ładunki pirotechniczne, które zostałyby aktywowane z Centrum Kontroli Lotów w Houston na wypadek niekontrolowanego toru lotu SLS, która mogłaby zagrażać osobom zgromadzonym w pobliżu miejsca startu.
Czytaj też
NASA przewiduje, że rakieta SLS będzie mogła wzbić się w przestrzeń kosmiczną w kilku oknach startowych. Najwcześniejsze rozpoczyna się 26 lipca i kończy 10 sierpnia (z wyłączeniem 1,2 i 6 sierpnia), aczkolwiek nie należy się spodziewać wtedy startu, gdyż jest to zbyt szybki termin i zaplanowany jeszcze na długo przed kwietniowym, nieudanym testem WDR. Kolejne okna będą w dniach 23 sierpnia-6 września (z wyłączeniem 30, 31 sierpnia i 1 września), 20 września-4 października (z wyłączeniem 29 września), 17-31 października (bez 24-26 i 28 dnia miesiąca), 12-27 listopada (bez 20,21 i 26 dnia miesiąca) oraz 9-22 grudnia (z wyłączeniem 10, 14, 18 i 23 grudnia). Następne okienka startowe zostały zaplanowane na pierwszą połowę 2023 roku.
Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104