KOSMONAUTYKA
"Ekozyna" i silnik z drukarki. Szkocko-ukraiński system nośny nabiera kształtu
Działające w Szkocji przedsiębiorstwo Skyrora przeprowadziło udane testy swojego nowego silnika rakietowego, stworzonego w oparciu o technologie addytywne i napędzanego specjalną, ekologiczną mieszanką paliwową. Nazywana przez swoich twórców „ekozyną”, pozyskiwana jest ona z plastikowych odpadów przemysłowych.
Mający swoją siedzibę w szkockim Edynburgu start-up Skyrora obwieścił pomyślne przeprowadzenie serii statycznych rozruchów swojego niewielkiego silnika rakietowego, generującego ciąg 30 kN [kiloniutonów]. Rychłe przeprowadzenie prób zapowiadano jeszcze w grudniu 2019 roku.
Jednostkę napędową stworzono w przeważającej mierze z podzespołów stworzonych z użyciem przemysłowej drukarki 3D. Co więcej, przygotowano dla niej specyficzny materiał pędny, wzorowany składem chemicznym na nafcie lotniczej (kerozynie). Różnica tkwi w bazie produkcyjnej tej ciekłej mieszanki napędowej, którą są w tym przypadku węglowodory z odpadów plastikowych i tworzyw sztucznych.
Stworzone w ten sposób paliwo szkocko-ukraińska firma określa mianem "ekozyny" (ang. ecosene), co ma wskazywać bezpośrednio na przyjazny dla środowiska proces jego pozyskiwania, przetwarzania i spalania. Skyrora deklaruje, że z dostarczonej 1 tony plastikowych odpadów jest w stanie wyprodukować blisko 600 kg paliwa, którego spalanie emituje o 45 proc. mniej gazów cieplarnianych niż tradycyjne. Zaletą opracowanej substancji ma być również brak konieczności kriogenicznego schładzania i ułatwione magazynowanie.
Nowe silniki będą wykorzystywane w produkowanych przez firmę rakietach wynoszących na orbitę lekkie satelity. Budowana przez nią 22-metrowa rakieta Skyrora XL będzie w stanie dostarczać niewielkie obiekty na niską orbitę okołoziemską - do 500 km nad Ziemią. Przedsiębiorstwo planuje przeprowadzić debiut pierwszej rakiety w wersji XL na początku 2022 roku. Miejscem startów stanie się najprawdopodobniej ośrodek firmy stworzony na północy Szkocji.
Według danych z marca 2019 roku firma zatrudniała jeszcze do niedawna 18 pracowników w swojej głównej siedzibie w Edynburgu oraz ponad 100 pracowników w ośrodku technologicznym pod Edynburgiem (Loanhead) i centrum produkcyjnym na Ukrainie. Oprócz tego, Skyrora ma biura terenowe na Słowacji i w angielskiej Kornwalii. Szefem przedsiębiorstwa jest ukraiński biznesmen, Wołodymyr Lewykin.