Komisarz UE: jesteśmy globalną potęgą kosmiczną

Autor. EU Defence and Space
27 maja br. w Gdańsku rozpoczęło się wydarzenie European Space Days 2025. Jest ono organizowane przez Komisję Europejską pod patronatem polskiej prezydencji w Radzie UE.
W dwudniowej konferencji biorą udział decydenci, przedstawiciele czołowych europejskich instytucji oraz przemysłu kosmicznego, a także inwestorzy, którzy poszukują partnerów do współpracy. Wydarzenie zostało oficjalnie zainaugurowane wystąpieniem Andriusa Kubiliusa, unijnego komisarza ds. obrony i przestrzeni kosmicznej oraz dr Marty Ewy Wachowicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA).
Zarówno Andrius Kubilius, jak i dr Marta Ewa Wachowicz podkreślili, że polski sektor kosmiczny zrobił w ostatnich latach ogromny postęp. „W zeszłym roku na orbitę poleciał największy polski satelita EagleEye, rakieta ILR-33 Bursztyn 2k przekroczyła granicę kosmosu, a już w tym roku polski astronauta poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. To naprawdę duże osiągnięcia. Szczere gratulacje!” - oznajmił unijny komisarz ds. obrony i przestrzeni kosmicznej.
Pierwszy dzień Europejskich Dni Kosmicznych w Gdańsku został zdominowany przez temat bezpieczeństwa. Eksperci mieli okazję opowiedzieć w jaki sposób technologie kosmiczne i rozwiązania satelitarne wspierają innowacje w dziedzinie obronności, oraz jak kosmos może przyczynić się do wzmacniania bezpieczeństwa Europy.

Autor. M. Mitkow/Space24.pl
W trakcie konferencji podkreślono znaczenie europejskich systemów satelitarnych, takich jak Galileo (nawigacja) oraz Copernicus (obserwacja Ziemi). Nie zabrakło również poruszenia kwestii budowy wieloorbitalnej sieci IRIS², która jest obecnie jednym z najważniejszych projektów kosmicznych UE. Projekt ma zapewnić członkom UE bezpieczne i w pełni niezależne usługi łączności satelitarnej.
„Mamy dziś najlepszy system nawigacji satelitarnej na świecie. Mamy też najlepszy system do satelitarnej obserwacji Ziemi. Wkrótce na orbicie powstanie nowy system, który zapewni nam bezpieczną łączność. […] Musimy pamiętać, że żadne państwo członkowskie nie jest w stanie samo stworzyć programu kosmicznego na skalę globalną. Ale razem, jako Unia Europejska, jesteśmy globalną potęgą kosmiczną.” - podkreślił Andrius Kubilius.
„Kosmos jest dziś kluczowy dla wojska i tym samym naszego bezpieczeństwa. Z niecierpliwością czekamy na wprowadzenie do użytku sieci IRIS², dzięki której wojskowi zyskają zupełnie nowe możliwości pod względem łączności. Mamy już systemy do nawigacji i obserwacji Ziemi. Musimy zrozumieć, że inwestycje w technologie kosmiczne są dziś kluczowe, abyśmy mogli obronić Europę.” - mówił Christophe Morand z Dyrekcji Generalnej ds. Przemysłu Obronnego i Kosmosu w Komisji Europejskiej.
W trakcie wydarzenia została poruszona również kwestia europejskiego dostępu do przestrzeni kosmicznej. Przedstawiciele przemysłu oraz europejskich instytucji zaznaczyli, że w ostatnich latach Europa podjęła ważne kroki, aby zapewnić sobie w tym zakresie niezależność.
„Stworzyliśmy ośrodki startowe w Norwegii i Szwecji, a także rakiety, takie jak Ariane 6 oraz Vega C. Trwają także prace nad nowymi rakietami, które zwiększą nasze możliwości.” - zaznaczył Toni Tolker-Nielsen, dyrektor ds. transportu kosmicznego w Europejskiej Agencji Kosmicznej.
🚀 What’s it like to be in Gdańsk for #EUSpaceDays2025? Let us show you!
— 🇪🇺 EU Defence and Space (@defis_eu) May 27, 2025
Catch a glimpse of:
• EU Space Programme highlights
• Networking corners & media moments
• Engaging sessions & spontaneous exchanges
Feel the pulse of Europe’s flagship space event, wherever you are! pic.twitter.com/wH3cDmRrn6
Podczas paneli dyskusyjnych, w trakcie pierwszego dnia opisywanego wydarzenia, omówiony został pełen zakres działań w sektorze kosmicznym – od segmentu naziemnego po technologie kosmiczne. Warto zauważyć, że EU Space Days to najważniejsze wydarzenie Unii Europejskiej w zakresie polityki kosmicznej, biznesu i innowacji. W tym roku odbywa się w Gdańsku, w którym jest zlokalizowana siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej.