Reklama

Europa

Małopolska w stowarzyszeniu NEREUS

Autor. NEREUS

Małopolska dołączyła do międzynarodowego stowarzyszenia NEREUS, które działa od 2007 r. i jest jedyną siecią tematyczną reprezentującą interesy europejskich regionów wykorzystujących technologie kosmiczne – poinformował we wtorek urząd marszałkowski.

Reklama

Najważniejszą rolą stowarzyszenia jest badanie korzyści płynących z technologii kosmicznych dla regionów europejskich i ich obywateli oraz promowanie takich technologii.

Reklama

„Dzięki członkostwu w sieci NEREUS Województwo Małopolskie będzie mieć możliwość bezpośredniego zaangażowania się w działania i polityki dotyczące przestrzeni kosmicznej w Europie. Bycie pełnoprawnym członkiem stowarzyszenia to również szansa na zwiększenie udziału obywateli w tworzeniu polityki europejskiej i rozwijaniu rynków usług kosmicznych” – podał urząd marszałkowski. Rozwój technologii kosmicznych w regionie to także - czytamy w komunikacie urzędu - duża szansa dla dalszego rozwoju m.in. branży transportowej, logistycznej.

Czytaj też

Wśród członków stowarzyszenia NEREUS są m.in.: Abruzja, Apulia, Azory, Badenia-Wirtembergia, Basilicata, Bawaria, Bretania, Region East Midlands, Emilia Romagna, Brema, Hesja, Madryt, województwo mazowieckie, Nowa Akwitania, Oksytania, Piemont, województwo podkarpackie, Holandia Południowa, Gujana Francuska, Toskania, Wenecja Euganejska i Walonia.

Reklama

W 2016 r. województwo małopolskie, gmina miejska Kraków, Krakowski Park Technologiczny i Politechnika Krakowska podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie utworzenia inkubatorów przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej i wspólnych działaniach na rzecz rozwoju technologii kosmicznych.

W Akademii Górniczo-Hutniczej działa zaś Centrum Technologii Kosmicznych, które koordynuje prowadzenie badań związanych z technologiami kosmicznymi i realizuje własne badania w obszarze tych technologii. W Małopolsce pojawia się także coraz więcej firm oferujących rozwiązania z wykorzystaniem danych satelitarnych.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!