Reklama

Europa

Roskosmos zmienia logo. Symbolika rodem z ZSRR

Autor. Roskosmos/Space24.pl

Rosyjska Agencja Kosmiczna zmieniło swą symbolikę - od początku maja jej znakiem rozpoznawczym będzie czerwona, pięcioramienna gwiazda, „która ma przypominać o wkładzie Związku Radzieckiego w zakończenie II wojny światowej i eksplorację przestrzeni kosmicznej”. Pomimo tego, że zmiana loga jest tymczasowa, tak Roskosmos mówi o odcięciu się od zachodnich wzorców wizualnych.

Reklama

Jak czytamy z opublikowanego na platformie Telegram komunikatu państwowej korporacji, o statusie narodowej agencji kosmicznej Roskosmos, 7 maja nastąpiła tymczasowa zmiana symboliki organizacji z dotychczasowego loga. Przedstawiało ono strzałkę stylizowaną w rakietę oraz graficzną reprezentację eliptycznej orbity w tle. Ponadto logo ukazywało pewną tendencję w symbolice narodowych agencji, łącząc w emblemacie elementy związane z przestrzenią kosmiczną, gwiazdami bądź pojazdami kosmicznymi. Wiele z oznaczeń w pewnym stopniu wzoruje się także na Amerykańskiej Narodowej Agencji Kosmicznej, wykorzystując charakterystyczny układ i elementy.

Reklama

Logo Roskosmosu zostało zmienione na pięcioramienną gwiazdę, która w kontekście ostatnich wypowiedzi Rogozina, jak i najnowszej historii państwa rosyjskiego, kojarzona jest głównie z ruchem komunistycznym oraz państwem sowieckim, który według Dmitrija Rogozina odpowiadał za znaczące osiągnięcia w dziedzinie eksploracji kosmosu. Podał jako przykład lot pierwszego człowieka w kosmos, misje pozaziemskie Wenera i Mars oraz budowę stacji Salut i Mir.

Czytaj też

Szefostwo Rosyjskiej Agencji Kosmicznej podało do wiadomości, że wizualna zmiana ma charakter tymczasowy (jednakże nie wiadomo, kiedy agencja miałaby wrócić do poprzedniego loga), warunkując to chęcią upamiętnienia żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli w trakcie trwania Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (rosyjskiej nazwy dla wydzielonego okresu II wojny światowej, trwającego od 22 czerwca 1941 do 9 maja 1945 r.).

Reklama

Ponadto nie zabrakło propagandowego, współczesnego aspektu, gdyż jak czytamy na stronie państwowego przedsiębiorstwa (która jest trudno dostępna dla czytelnika europejskiego, niewyposażonego w proxy lub VPN), powód wprowadzenia czerwonej gwiazdy został uwarunkowany także postawą świata zachodniego, który "prowadzi z Federacją Rosyjską niewypowiedzianą wojnę" i wprowadza sankcje gospodarcze przeciwko Moskwie. Nie zabrakło również prób usprawiedliwienia wojny w Ukrainie i pokazania Rosji w roli ofiary. Jak dodano - "nowe logo jest symbolem zmian nie tylko ideologicznych, lecz również i strukturalnych".

Czytaj też

Rogozin dodał, że nowa symbolika ma być elementem wsparcia dla "specjalnej operacji wojskowej" prowadzonej przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej, która "de facto" jest wojną rosyjsko-ukraińską. Powiedział również, że dotychczasowe logo Roskosmosu "nie odpowiada obecnym czasom" i było zbyt podobne do symboliki używanej przez inne agencje kosmiczne, co może być odczytane jako krok zmierzający ku odcięciu się od "zachodnich" instytucji, a zatem uzyskania propagandowego wydźwięku w oczach Rosjan. Sam szef Roskosmosu na swoich mediach społecznościowych używa jako zdjęcia profilowego sierpa i młota wpisanego w czerwoną gwiazdę. Zaznaczmy, że w wielu państwach europejskich propagowanie tego rodzaju symboliki jest prawnie zakazane.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Ajot

    To chyba odreagowanie po tym blamażu gdy rosyjscy kosmonauci do lotu na ISS włożyli skafandry w barwach flagi ukraińskiej. Tak swoją drogą ile w ogóle jest warty ich program kosmiczny? Jedyne co maja to rakiety nośne i Sojuza. Wszystko to wynalazki z czasów ZSRR i już bardzo przestarzałe - żadna ich rakieta nie jest w stanie osiągnąć 3 prędkości kosmicznej. Ten cały Roskosmos nie jest nawet cieniem NASA, które prowadzi choćby programy New Horizons, JWST, misje na Marsa i inne.

Reklama