Komunikacja
Roskosmos: nowa narodowa konstelacja SATCOM już niebawem
Rosyjska federalna korporacja Roskosmos (działająca w roli państwowej agencji kosmicznej) zapowiedziała rychłe uruchomienie nowej odsłony głównego narodowego systemu telekomunikacji satelitarnej i transmisji danych - w oparciu o następną generację satelitów Goniec. Sieć ma być złożona z nawet kilkudziesięciu lekkich obiektów orbitalnych, zapewniając wielozakresową i szerokopasmową łączność satelitarną dla różnych zastosowań - przede wszystkim na użytek rządowy.
Zgodnie z zapowiedziami Roskosmosu, planowane jest sprawne rozmieszczenie rozległej konstelacji telekomunikacyjnej złożonej z nowej generacji niewielkich satelitów, traktowanych jako kolejna odsłona obecnie użytkowanego systemu Goniec. Według rozpowszechnianych dotąd przekazów, chodzi najpewniej o instrumenty wariantu Goniec-M1, które w praktyce mają być rozwijane od podstaw na bazie nowej platformy mikrosatelitarnej.
Nowe obiekty mają znacząco różnić się konstrukcją, jak i osiągami od obecnie rozmieszczanych satelitów Goniec-M. Ich układy będą przede wszystkim wyposażone w telekomunikacyjny ładunek użyteczny o dziesięciokrotnie większej przepustowości niż starsze satelity. Następna generacja ma przy tym oferować trzydziestokrotnie większą szybkość transmisji danych.
Czytaj też
Należy przypomnieć tutaj, że wieści o spodziewanym rozpoczęciu rozmieszczania konstelacji wariantu M1 pojawiają się już od kilku lat. Pierwszy start sześciu satelitów Goniec-M1 zapowiadano początkowo na 2019 rok, jednak oczekiwania te nie zostały zrealizowane. Mimo to, Iwan Daniłow - kierownik projektu w Roskosmos - zadeklarował niedawno, że prace postępują zgodnie z harmonogramem.
Satelity Goniec-M1, których zakontraktowanym dostawcą są zakłady OAO ISS im. M.F. Resztniewa w Żeleznogorsku, mają zostać umieszczone na niskiej kołowej orbicie o wysokości niemal 1500 km nad Ziemią. Konstelacja docelowo ma obejmować 32 satelity, a jej zadaniem będzie zapewnić nieprzerwane świadczenie usług telefonii satelitarnej i transmisji danych na terytorium Rosji. Rosyjskie media podają, że usługi z ich użyciem mają dotyczyć co najmniej 40 tys. abonentów mobilnej łączności satelitarnej.
Zadeklarowany okres użytkowania pojedynczego satelity Goniec-M1 ma sięgać dziesięciu lat. „Ten gwarantowany okres użytkowania jest dwa razy dłuższy niż w przypadku Gońców, które obecnie operują na orbicie” - zadeklarowano w okolicznościowym komunikacie Roskosmos. "Ich kluczowe cechy to zwiększona przepustowość i większy zasięg oddziaływania. Zapewni to komunikację w pasmach częstotliwości S oraz P, o rząd wielkości większej liczbie abonentów, przy większej ilości przesyłanych danych" - obiecano.
Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104