Europa
UE: powstanie unijna sieć satelitów do ochrony komunikacji rządowej
Parlament Europejski przyjął we wtorek unijny program bezpiecznej łączności, który zakłada rozmieszczenie satelitów UE do ochrony komunikacji rządowej. Sieć zostanie uruchomiona do 2027 roku, ale pierwsze usługi na rzecz władz publicznych mają być dostępne od 2024 roku.
Parlament Europejski dał zielone światło na budowę nowej sieci europejskich satelitów telekomunikacyjnych IRIS², która będzie działać od 2024 r. Jest to element unijnego programu bezpiecznej łączności na lata 2023-2027, który został poparty przez 603 europosłów (sześciu było przeciwko). Celem programu jest stworzenie pierwszej europejskiej wieloorbitalnej konstelacji satelitów - IRIS (Infrastruktura Satelitarna na rzecz Odporności, Interkonektywności i Bezpieczeństwa).
MEPs back deploying new EU satellites to protect government communications
— EP PressService (@EuroParlPress) February 14, 2023
A new network of European IRIS² telecommunication satellites will be active from 2024, following the green light by Parliament on Tuesday
Read more ⤵️https://t.co/IquTa6qYDT
IRIS ma zapewnić bezpieczeństwo komunikacji władz czy służb kryzysowych i zwiększyć autonomię UE na Ziemi i w kosmosie, zwłaszcza w kontekście zagrożeń w cyberprzestrzeni. Program przewiduje budżet rzędu 2,4 mld EUR. Będzie realizowany we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną i europejskim przemysłem kosmicznym. Konstelacja połączy korzyści oferowane przez satelity na niskiej (LEO), geostacjonarnej (GEO) i średniej (MEO) orbicie okołoziemskiej.
Czytaj też
W komunikacie czytamy, że europosłowie upewnili się, że wzmocnione zostaną także przepisy dotyczące ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju systemu, zapobiegając rozprzestrzenianiu się kosmicznych śmieci, zanieczyszczeniu światłem i zapewniając kompensację śladu węglowego, aby zrównoważyć emisje związane z jego funkcjonowaniem.
Obecnie UE nie posiada specjalnej infrastruktury (obejmującej segmenty kosmiczne i naziemne), która umożliwiałaby oferowanie usług komunikacji satelitarnej rządom, gospodarce i społeczeństwu obywatelskiemu, natomiast na ten moment kilku światowych partnerów i konkurentów UE inwestuje w takie zdolności. Pierwsze usługi w ramach programu na rzecz władz publicznych mają być dostępne od 2024 roku. Budowa infrastruktury kosmicznej i naziemnej powinna zakończyć się tak, aby do 2027 roku sieć osiągnęła pełną zdolność operacyjną. Program musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Radę UE.
Czytaj też
Konstelacja satelitów IRIS² jest odpowiedzią Unii Europejskiej na pilne wyzwania przyszłości, oferując użytkownikom rządowym i przedsiębiorstwom zwiększone możliwości komunikacyjne, przy jednoczesnym zapewnieniu szybkich szerokopasmowych połączeń internetowych w celu zaradzenia martwym strefom łączności.