Irańskie testy pocisków balistycznych budzą niepokój UE

5 lutego 2019, 07:37
irmed
Fot. Irańskie media

Unia Europejska wyraziła w poniedziałek 4 lutego "poważne zaniepokojenie" próbami rakiet balistycznych dokonywanymi przez Iran. Wezwała władze w Teheranie, aby zaprzestały działań, które pogłębiają nieufność i destabilizują region.

"Iran w dalszym ciągu podejmuje wysiłki zmierzające do zwiększenia zasięgu i precyzji pocisków, a także do zwiększenia liczby prób i startów (tych pocisków)" - podała Unia Europejska w - jak wskazuje Reuters - rzadkim wspólnym oświadczeniu w sprawie Iranu.

"Działania te pogłębiają nieufność i przyczyniają się do braku stabilności w regionie" - podkreślono.

UE oświadczyła, że Teheran powinien powstrzymać się zwłaszcza od pracy nad rakietami zaprojektowanymi w celu przenoszenia broni jądrowej.

W liczącym 12 punktów oświadczeniu UE stwierdziła, że jest zaangażowana w przełomowe porozumienie nuklearne światowych mocarstw z Iranem z 2015 r. i z zadowoleniem przyjęła wdrożenie przez ten kraj zobowiązań dotyczących energii jądrowej.

Jednocześnie UE wyraziła zaniepokojenie rolą Iranu w rosnących napięciach na Bliskim Wschodzie, w tym pomocą dla grup w Libanie i Syrii, a także wsparciem sił irańskich w Syrii. Ponadto wezwała wszystkie strony zaangażowane w konflikt w Jemenie, w tym Iran, do działania na rzecz zakończenia konfliktu w tym kraju.

UE jest także krytyczna wobec sytuacji w zakresie praw człowieka w Iranie. Zwróciła uwagę na stosowanie kary śmierci i wezwała do przestrzegania równych praw dla kobiet i dziewcząt oraz mniejszości.

Program rakietowy Iranu budzi coraz większe zaniepokojenie wspólnoty międzynarodowej, co dotyczy zwłaszcza pocisków balistycznych o zasięgu 2000 km, uważanych za potencjalny środek ataku na jego regionalnych wrogów - Izrael i Arabię Saudyjską. Dane wywiadowcze wskazują, że w 2018 r. wyraźnie zwiększyła się częstotliwość irańskich testów rakietowych.

Teheran twierdzi, że rozwija technologię rakietową wyłącznie w celach obronnych, do czego ma prawo, a ponadto konstrukcja jego pocisków balistycznych wyklucza instalowanie w nich głowic jądrowych.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Polish blues
wtorek, 5 lutego 2019, 15:44

Dalej wspierać Iran a hejtować sankcje Trumpa, na pewno zostanie to wzięte pod uwagę podczas kolejności odpalania pocisków.

ttrujghgj
wtorek, 5 lutego 2019, 15:03

>>Fanklub Daviena >>Ja tym się nie niepokoję: Iran od ponad 400 lat na nikogo nie napadł - w przeciwieństwie do USA i Izraela. Ale grozi napaścią, a to też ma znaczenie.

Asd
wtorek, 5 lutego 2019, 14:41

Niepokoj cywilizowanego swiata budzi pewne male panstwo na Bliskim Wschodzie, i nie jest to Liban, ktore jako jedyne w regionie posiada bron A oraz srodki jej przenoszenia. A na dodatek aktywnie destabilizuje sasiednie panstwa, wspiera grupy terrorystyczne na terenie panstw regionu, reguralnie napada na sasiadow. I to jest problem, a nie Iran starajacy sie uzyskac bron ktora zapewni rownowage sil w regionie.

Dr Twardy Wacek
wtorek, 5 lutego 2019, 14:37

Zwracam uwagę, że bardziej islamskimi państwami niż Iran są obecnie Francja i Niemcy - przebywa tam i korzysta z pomocy państwowej znacznie więcej radykałów-dżihadystó niż w tym pierwszym. Kara śmierci obowiązuje też w USA. Czekam na "zaniepokojenie" UE.

PiotrEl
wtorek, 5 lutego 2019, 14:02

Przecież "tarcza antyrakietową" w Rumunii i Polsce jest przeciwko rakietom Iranu i Korei Północnej hmmm... Czyli jesteśmy gotowi, wcześniej niż oni rakiety zbudują. W czym problem? Czy Iran nakazuje UE wprowadzenie kary śmierci, wielożeństwa szariatu? Jakieś oświadczenie MSZ Iranu?

Tweets Space24