Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Kongres 590: zapowiedź dyskusji z kosmicznymi akcentami

Ilustracja: Kongres 590 [kongres590.pl]
Ilustracja: Kongres 590 [kongres590.pl]

Wśród kilkudziesięciu paneli dyskusyjnych i debat realizowanych w trakcie tegorocznej odsłony Kongresu 590 (z udziałem decydentów, ekspertów oraz specjalistów z różnych dziedzin), znalazły się również te w całości skupione na tematyce kosmicznej. Trwające 5-6 maja br. wydarzenie kumuluje związane z tym wątki w drugim dniu - angażując w rozmowy o społecznym znaczeniu sektora kosmicznego, transferze i komercjalizacji technologii, a także kierunkach rozwoju branży, czołowych przedstawicieli zaangażowanych instytucji oraz ośrodków nauki i biznesu: Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Agencji Rozwoju Przemysłu. Redakcja serwisu Space24.pl, jako partner medialny wydarzenia, będzie także aktywnie uczestniczyć w moderowaniu jednej z takich rozmów.

W ciągu dwóch dni Kongresu 590 – 5 i 6 maja 2021 r. – na trzech scenach odbywa się przeszło 50 paneli dyskusyjnych w pięciu osobnych obszarach tematycznych: bezpieczeństwo zdrowotne i ekologia, społeczeństwo, gospodarka, eksport i ekspansja gospodarcza oraz infrastruktura. Biorą w nich udział: przedstawiciele administracji publicznej, spółek skarbu państwa, agencji rządowych, prywatnych przedsiębiorców, międzynarodowego biznesu, eksperci branżowi oraz naukowcy.

W panelu otwierającym drugi dzień wydarzenia (6 maja br. o godz. 10:00 - w segmencie Społeczeństwo) odbędzie się rozmowa ściśle dotycząca sfery działalności kosmicznej - pt. Jaki wpływ na życie każdego z nas ma sektor kosmiczny? Transfer technologii. Komercjalizacja. W dyskusji wezmą udział: Piotr Zabadała (zastępca dyrektora Departament Innowacji i Polityki Przemysłowej w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii), prof. Grzegorz Wrochna (prezes Polskiej Agencji Kosmicznej - POLSA), Bartosz Sokoliński (reprezentujący Agencję Rozwoju Przemysłu S.A.) oraz gość specjalny z NASA, Artur B. Chmielewski (Jet Propulsion Laboratory). Trwająca 45 minut rozmowa będzie moderowana przez redaktora naczelnego serwisu Space24.pl.

image
Ilustracja: Polska Agencja Kosmiczna/Kongres590 [polsa.gov.pl]

To jednak nie wszystko, gdyż jeszcze tego samego dnia (o godz. 15:30) rozpocznie się kolejna dyskusja panelowa o podobnej tematyce - mocniej przy tym skupiona na perspektywie gospodarczo-biznesowej (pt. Kierunki branży Space w Polsce i na świecie). W niej z kolei wezmą udział, oprócz szefa POLSA - prof. Grzegorza Wrochny, również czołowi przedstawiciele polskich spółek z sektora kosmicznego. Będą to odpowiednio: Grzegorz Zwoliński (SatRevolution), Michał Zachara (KP Labs) oraz Witold Witkowicz (Iceye). W roli moderatora rozmowy wystąpi w tym przypadku Artur B. Chmielewski z NASA.

image
Ilustracja ARP/Kongres590

Wszystkie panele i debaty transmitowane są na żywo na stronie internetowej wydarzenia. Dostępna jest tam również aktualna agenda oraz opis poszczególnych sesji panelowych wraz z ich składem osobowym.

Tegoroczna edycja Kongresu 590 jest już piątą odsłoną opisywanego wydarzenia, na przestrzeni ostatnich lat. Aktualnie organizowana jest w formule hybrydowej (kombinacja udziału zdalnego i tradycyjnego) przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa sanitarnego związanych z sytuacją pandemiczną.

Reklama

Komentarze

    Reklama