Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Polska zaangażowana w budowę pierwszej komercyjnej stacji kosmicznej? Trwają rozmowy

Autor. Ministerstwo Rozwoju i Technologii

W poniedziałek (tj. 31 lipca br.) przedstawiciel firmy Axiom Space - Tejpaul Bhatia, Chief Revenue Officer, odbył spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju i Technologii, odwiedził siedzibę Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) oraz rozmawiał z reprezentantami polskiego sektora kosmicznego. Resort rozwoju poinformował, że tematem spotkań była współpraca Polski z amerykańską firmą przy budowie pierwszej komercyjnej stacji kosmicznej.

Reklama

31 lipca br. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że w siedzibie resortu wiceminister Kamila Król odbyła spotkanie z przedstawicielem firmy Axiom Space - Tejpaulem Bhatią, pełniącym funkcję Chief Revenue Officer. Jak poinformowano w komunikacie, rozmowy dotyczyły współpracy polskiego sektora kosmicznego z Axiom Space przy budowie pierwszej komercyjnej stacji kosmicznej.

Reklama
Reklama

W następnej kolejności Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) opisała, że Tejpaul Bhatia odwiedził warszawską siedzibę agencji gdzie dyskutowano o możliwej współpracy oraz wsparciu polskich firm w dostępie do amerykańskiego łańcucha dostaw. Zaprezentowano mu także cele oraz plany związane z długookresową współpracą w sektorze kosmicznym z USA, w tym NASA, JPL i podmiotami komercyjnymi o strategicznym znaczeniu.

W spotkaniach b2b z przedstawicielem firmy Axiom udział wzięli reprezentanci pięciu polskich podmiotów: Creotech Instruments S.A., KP Labs, N7 Space, PIAP Space oraz Łukasiewicz - ILOT.

Czytaj też

W kwestii współpracy Polski z firmą Axiom Space warto przypomnieć, że podczas wizyty Billa Nelsona, będącego szefem NASA w Polsce, która miała miejsce na początku czerwca br. poinformował on, że prowadzone są obecnie negocjacje właśnie z Axiom Space, aby Sławosz Uznański (obecnie rezerwowy astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej) wziął udział w misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Axiom Space to firma, która organizuje komercyjne loty na ISS przy pomocy technologii SpaceX (system nośny oraz kapsuła załogowa). Pierwszy taki lot został przeprowadzony 8 kwietnia 2022 r. i wówczas cele naukowo-edukacyjne załogi polegały na przeprowadzeniu 25 eksperymentów dotyczących m.in. zbadania wpływu lotów kosmicznych na starzejące się komórki, kondycję serca oraz tkanki rdzeniową i mózgową. W drugim prywatnym locie o nazwie Ax-2 wzięło udział dwóch astronautów ze Stanów Zjednoczonych i dwóch członków załogi z Królestwa Arabii Saudyjskiej.

Czytaj też

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii/Polska Agencja Kosmiczna/Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama