Reklama

Polska

Minister Błaszczak spotkał się z szefem Dowództwa Kosmicznego USA

Autor. MON

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował na koncie Twitter o zakończonym spotkaniu z dowódcą Dowództwa Kosmicznego USA (US Space Command). Rozmowy odbyły się w kontekście zwiększenia polskich zdolności w domenie kosmicznej i miały miejsce zapewne niedługo przed podpisaniem umowy na francuskie satelity obserwacyjne.

Reklama

W piątkowe południe 15 lipca 2022 roku Mariusz Błaszczak, szef resortu ON, podał na Twitterze do wiadomości informację, że spotkał się z amerykańskim generałem Jamesem H. Dickinsonem z USSPACECOM. Minister poinformował, że w trakcie spotkania doszło do omówienia prac polsko-amerykańskiej grupy roboczej ds. przestrzeni kosmicznej. Zaznaczył jednocześnie, że trwa rozwój polskich zdolności w przestrzeni kosmicznej oraz to, że niebawem nastąpi pozyskanie satelitów obserwacyjnych z rąk francuskiego dostawcy.

Reklama
Reklama

US Space Command jako zunifikowane dowództwo Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych zajmuje się zapewnieniem bezpieczeństwa i ciągłości operacji powiązanych z przestrzenią kosmiczną. W razie potrzeby jest gotowe do zareagowania i przeciwstawienia zagrożeniom pochodzącym stamtąd angażując do tego celu poszczególne armijne komponenty. Wspiera także zabezpieczanie interesów USA oraz ich sojuszników w kosmosie, a także współdziała z pozostałymi dziesięcioma dowództwami.

Czytaj też

Warto zarazem nawiązać do słów Ministra Błaszczaka odnośnie satelitów obserwacyjnych dla Polski. Przypomnijmy, że w marcu bieżącego roku szef resortu ogłosił, że państwowe zdolności rozpoznawcze zostaną poszerzone dzięki dwóm satelitom. Miałyby być to składniki szerszej konstelacji rozpoznania obrazowego (przy czym na chwilę obecną nie wiadomo, czy mowa jest o satelitach optycznych, czy może SAR, aczkolwiek zgodnie z oczekiwaniami Polskiej Strategii Kosmicznej miałyby urządzenia oparte na optoelektronice). Według informacji redakcji Space24 podpisanie umowy spodziewane jest jeszcze na lipiec br.

Polski resort obrony od dłuższego czasu zapowiadał, że jest zainteresowany tym, aby Siły Zbrojne RP miały dostęp do własnych satelitów. W lutym 2019 r. wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz przyznał na posiedzeniu senackiej komisji obrony, że Polska poszukuje możliwości takiego dostępu we współpracy z sojusznikami. Jednoczenie zaznaczył, że ten obszar zainteresowań jest "po części" informacją niejawną.

Czytaj też

Satelitarne systemy obserwacyjne umożliwiają monitorowanie obszarów zainteresowania w zasięgu globalnym, bez naruszania przestrzeni powietrznej innych państw, zapewniając pozyskiwanie informacji ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa i obronności państwa.

Równolegle we wspólnej inicjatywie MON i NCBR postępują prace nad krajowymi obiektami satelitarnymi obserwacji Ziemi - przede wszystkim w ramach projektu PIAST (Polish ImAging SaTellites), który jest prowadzony jako część programu rozwojowego SZAFIR. Założeniem jest wykorzystanie potencjału współpracy jednostek naukowych oraz prywatnych przedsiębiorców w zakresie rozwoju kluczowych dla bezpieczeństwa i obronności rozwiązań. Zgodnie z deklaracjami, szczególny nacisk stawiany jest tutaj na wypełnienie stwierdzonych krajowych luk technologicznych.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama