Reklama

Polska

Nowy ekspert ministra edukacji i nauki zajmie się projektami kosmicznymi

Autor. Ministerstwo Edukacji i Nauki [gov.pl]

Prof. dr hab. Krzysztof Marian Górski, wieloletni specjalista w dziedzinie astronomii i kosmologii oraz uczestnik licznych projektów naukowych obejmujących wiodące międzynarodowe misje badawcze, został ekspertem ministra edukacji i nauki ds. projektów kosmicznych.

O powołaniu polskiego naukowca przez szefa MEiN, Przemysława Czarnka, do pełnienia wskazanej funkcji poinformowano wieczorem 10 stycznia br. za pośrednictwem mediów społecznościowych. Stosowny komunikat i okolicznościowy komentarz ministra Czarnka pojawił się m.in. na resortowym profilu w serwisie Twitter. "Cieszę się, że mogę wręczyć to powołanie. Gratuluję i mam nadzieję na szeroką współpracę polskich i amerykańskich naukowców, uczelni, Polskiej Agencji Kosmicznej, NASA oraz MEiN" – stwierdził minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek.

Profesor Krzysztof Górski związany jest zawodowo z amerykańskim Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie (działającym w strukturach NASA), a także z Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Wcześniej był też zaangażowany w prace takich ośrodków jak: NASA Goddard Space Flight Center, Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley, Los Alamos National Laboratory (USA), Uniwersytet w Kioto, a także rodzime Centrum Astronomiczne PAN im. Mikołaja Kopernika.

Czytaj też

Swoją drogę akademicką profesor Górski rozpoczął na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (jest absolwentem tej uczelni). Na różnych etapach swojej kariery naukowej uczestniczył w różnych międzynarodowych projektach i badaniach kosmicznych przynoszących istotne nowe odkrycia. Zalicza się do nich zaangażowanie w prace amerykańskiego zespołu misji Planck, kluczowego międzynarodowego przedsięwzięcia zakładającego pomiary mikrofalowego promieniowania tła. Misję realizowała w latach 2009-2013 Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) z zaangażowaniem NASA.

Nowo mianowany ekspert MEiN ds. projektów kosmicznych jest przy tym laureatem wielu krajowych i międzynarodowych nagród. Jako członek zespołu misji Planck był jednym z laureatów zespołowych nagród NASA za 2010, 2011 i 2014 (NASA Honors Group Achievement Award) oraz Gruber Cosmology Prize (2018). Odpowiednio w 2011 roku otrzymał NASA Exceptional Achievement Medal, a w 2019 - NASA Exceptional Technology Achievement Medal. Z kolei w 2020 roku prof. Górskiemu przyznano krajową nagrodę - Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich, za opracowanie oraz wdrożenie metodologii analizy map promieniowania reliktowego, kluczowych dla poznania wczesnych etapów ewolucji Wszechświata.

Czytaj też

Prof. Górski specjalizuje się w zagadnieniach kosmologicznych i badaniach makrostruktury Wszechświata. Dokonywał w tych obszarach istotnych odkryć (w dziedzinie kosmologii obserwacyjnej, badań formowania się galaktyk i dojrzewania wielkoskalowej struktury Wszechświata). Na przestrzeni minionych trzech dekad miał istotny wkład w eksplorowanie dynamicznie rozwijającej się dziedziny kosmologii, jaką są badania mikrofalowego promieniowania tła.

W swoim dorobku naukowym prof. Górski ma ponad 300 zrecenzowanych publikacji. Opracowania i analizy jego autorstwa były cytowane na świecie ponad 63 tys. razy.

Czytaj też

Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama