Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Znamy nazwisko Pełnomocnika MON ds. przestrzeni kosmicznej

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej via Twitter
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej via Twitter

Minister Mariusz Błaszczak wyznaczył do pełnienia funkcji Pełnomocnika MON ds. Przestrzeni kosmicznej pułkownika Marcina Górkę. Mianowany piastował wcześniej stanowisko Wiceprezesa Polskiej Agencji Kosmicznej ds. Obronnych.

O przyznaniu płk. Marcinowi Górce nominacji do pełnienia funkcji Pełnomocnika MON do spraw przestrzeni kosmicznej powiadomiono wpisem w mediach społecznościowych - za pośrednictwem oficjalnego profilu MON w serwisie Twitter. Akt powołania przekazał Minister Mariusz Błaszczak w trakcie oficjalnego spotkania 20 maja 2020 roku. „To realizacja założeń NATO, które uznało przestrzeń kosmiczną za nową domenę działań. Do zadań Pełnomocnika należy implementacja Polskiej Strategii Kosmicznej i dokumentów wykonawczych” - wskazano w krótkiej informacji opatrzonej zdjęciem ze spotkania nominacyjnego.

Płk Marcin Górka zajmował się wcześniej zakresem obronnym polityki kosmicznej w trakcie swojej pracy w Polskie Agencji Kosmicznej. Od 18 grudnia 2018 roku był p.o. Wiceprezesa ds. Obronnych agencji, a następnie Wiceprezesem ds. Obronnych PAK - po powierzeniu mu tej funkcji przez premiera Mateusza Morawieckiego z dniem 13 maja 2019 roku. Wcześniejsza kariera płk. Górki obejmowała natomiast rolę dowódcy Ośrodka Rozpoznania Obrazowego MON w Białobrzegach (ORO MON) - począwszy od 2013 roku.

Zgodnie z potwierdzonymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej założeniami, Pełnomocnik ds. przestrzeni kosmicznej odpowiedzialny będzie m.in. „za negocjacje i przygotowywanie umów wynikających z decyzji o osiąganiu satelitarnych zdolności operacyjnych w ramach współpracy lub programów międzynarodowych”. Podkreślono również, że zadaniem pełnomocnika będzie przygotowanie resortowego planu implementacji Polskiej Strategii Kosmicznej oraz dokumentów wykonawczych odnoszących się do zadań związanych z bezpieczeństwem i obronnością państwa w tej sferze.

„Wspólnie z sojusznikami uznaliśmy, że po lądzie, wodzie, powietrzu i cyberprzestrzeni należy skupić się na strategii wykorzystania przestrzeni kosmicznej w obszarach planowania strategicznego, operacyjnym oraz przemysłowo-naukowym” - wskazano w oficjalnej odpowiedzi na zapytanie ze strony redakcji Space24. „Kwestie dotyczące wykorzystania przestrzeni kosmicznej na potrzeby poziomu polityczno-wojskowego oraz wypracowanie założeń dotyczących budowy kompetencji kosmicznych w polskim przemyśle zbrojeniowym i sektorze naukowym to kluczowe założenia planu” - zakomunikowano.

Reklama
Reklama

Komentarze