Znamy nazwisko Pełnomocnika MON ds. przestrzeni kosmicznej

20 maja 2020, 15:00
EYdag6fXYAMaSfV
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej via Twitter

Minister Mariusz Błaszczak wyznaczył do pełnienia funkcji Pełnomocnika MON ds. Przestrzeni kosmicznej pułkownika Marcina Górkę. Mianowany piastował wcześniej stanowisko Wiceprezesa Polskiej Agencji Kosmicznej ds. Obronnych.

O przyznaniu płk. Marcinowi Górce nominacji do pełnienia funkcji Pełnomocnika MON do spraw przestrzeni kosmicznej powiadomiono wpisem w mediach społecznościowych - za pośrednictwem oficjalnego profilu MON w serwisie Twitter. Akt powołania przekazał Minister Mariusz Błaszczak w trakcie oficjalnego spotkania 20 maja 2020 roku. „To realizacja założeń NATO, które uznało przestrzeń kosmiczną za nową domenę działań. Do zadań Pełnomocnika należy implementacja Polskiej Strategii Kosmicznej i dokumentów wykonawczych” - wskazano w krótkiej informacji opatrzonej zdjęciem ze spotkania nominacyjnego.

Płk Marcin Górka zajmował się wcześniej zakresem obronnym polityki kosmicznej w trakcie swojej pracy w Polskie Agencji Kosmicznej. Od 18 grudnia 2018 roku był p.o. Wiceprezesa ds. Obronnych agencji, a następnie Wiceprezesem ds. Obronnych PAK - po powierzeniu mu tej funkcji przez premiera Mateusza Morawieckiego z dniem 13 maja 2019 roku. Wcześniejsza kariera płk. Górki obejmowała natomiast rolę dowódcy Ośrodka Rozpoznania Obrazowego MON w Białobrzegach (ORO MON) - począwszy od 2013 roku.

Zgodnie z potwierdzonymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej założeniami, Pełnomocnik ds. przestrzeni kosmicznej odpowiedzialny będzie m.in. „za negocjacje i przygotowywanie umów wynikających z decyzji o osiąganiu satelitarnych zdolności operacyjnych w ramach współpracy lub programów międzynarodowych”. Podkreślono również, że zadaniem pełnomocnika będzie przygotowanie resortowego planu implementacji Polskiej Strategii Kosmicznej oraz dokumentów wykonawczych odnoszących się do zadań związanych z bezpieczeństwem i obronnością państwa w tej sferze.

„Wspólnie z sojusznikami uznaliśmy, że po lądzie, wodzie, powietrzu i cyberprzestrzeni należy skupić się na strategii wykorzystania przestrzeni kosmicznej w obszarach planowania strategicznego, operacyjnym oraz przemysłowo-naukowym” - wskazano w oficjalnej odpowiedzi na zapytanie ze strony redakcji Space24. „Kwestie dotyczące wykorzystania przestrzeni kosmicznej na potrzeby poziomu polityczno-wojskowego oraz wypracowanie założeń dotyczących budowy kompetencji kosmicznych w polskim przemyśle zbrojeniowym i sektorze naukowym to kluczowe założenia planu” - zakomunikowano.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 34
Tlumaczka
czwartek, 21 maja 2020, 11:46

Czy to znaczy że płk Górka odchodzi z Polskiej Agencji Kosmicznej do MON? Byłoby super, gdyby się tak stało, bo w Agencji nie ma atmosfery dla wojska.

Gucio77
czwartek, 21 maja 2020, 11:30

Ja bym poszedł krok dalej, podróże w czasie i przestrzeni. Niestety kompletny brak realizmu. Daję 10 lat i połowa jednostek będzie do likwidacji ze względu na sprzęt bojowy o zerowej wartości.

dal
czwartek, 21 maja 2020, 09:34

Co to za gra, gdzie Polska ma siły kosmiczne? Pograłbym, na razie ta sytuacja wygląda komicznie.

Pytajnik
czwartek, 21 maja 2020, 01:03

Co możemy TAM w kosmosie robić, skoro nie potrafimy nawet sensownie zmodernizować/odbudować Marynarki Wojennej?

Gucio77
czwartek, 21 maja 2020, 00:45

Bez nowoczesnej OPL na obszarze całego kraju, nic nie obronicie. Nie pomogą satelity, których też nie obronicie. Trzeba mieć naprawdę płytkie horyzonty. Utraciliśmy zdolność produkcji własnych samolotów, śmigłowców, czołgów a tu z kapelusza kosmos. Nawet bieżące zdolności remontowe sprzętu przerastają PGZ. Polecam zatrudnić pełnomocnika od spraw teleportacji i prosto pod Grunwald.

Tweets Space24