Polska
POLSA publikuje katalog podmiotów sektora kosmicznego
Polska Agencja Kosmiczna opublikowała katalog podmiotów zawierający informacje o polskim sektorze kosmicznym i jego kompetencjach związanych z przemysłem i nauką w zakresie eksploracji i użytkowania przestrzeni kosmicznej. Jak podkreślił prof. Wrochna - jest to aktualne źródło informacji o polskim sektorze kosmicznym.
Katalog polskich podmiotów sektora kosmicznego jest kolejnym opracowaniem przygotowanym przez Polską Agencję Kosmiczną mającym na celu prezentację potencjału branży kosmicznej.
Polska może się poszczycić ponad 500-letnim doświadczeniem w badaniach i eksploracji kosmosu. Ich fundamentem były rewolucyjne idee Mikołaja Kopernika i jego kontynuatorów, w tym Jana Heweliusza, wielkich polskich astronomów, XX-wiecznych i naukowców pracujących współcześnie. Na przestrzeni lat uczeni i inżynierowie o polskich korzeniach, pracujący w kraju i za granicą, stworzyli wiele cennych koncepcji naukowych, wynalazków i urządzeń, które na stałe wpisały się w historię podboju kosmosu.
prof. Grzegorz Wrochna
Czytaj też
Jak czytamy we wstępie, rodzimy sektor kosmiczny skupia obecnie ponad 300 firm, zatrudniających blisko 12 tysięcy osób. Kilkadziesiąt z nich swój model biznesowy w całości lokuje w sektorze kosmicznym, dla pozostałych stanowi on część ich aktywności. Firmy te są szczególnie aktywne w robotyce i automatyce, mechatronice, systemach zasilania urządzeń pokładowych, systemach optycznych i komunikacyjnych dla satelitów, czujnikach naukowych i penetratorach gruntu dla sond kosmicznych czy oprogramowaniu testującym systemy i podsystemy obiektów wynoszonych na orbitę.
Od kilku lat trwają też prace nad w pełni odzyskiwalnymi polskimi rakietami suborbitalnymi. W zamierzeniu mają one osiągać pułap powyżej 100 km i zabierać ze sobą kilkudziesięciokilogramowy ładunek, na który składałyby się różnego rodzaju eksperymenty, do których przeprowadzenia wymagane są warunki mikrograwitacji.
Czytaj też
W katalogu zauważono także, że znaczenie krajowego sektora kosmicznego stale rośnie, ponieważ eksploatacja przestrzeni kosmicznej jest dziedziną rozwojową, opartą na rozwoju najnowszych technologii, wyznaczającą coraz to nowsze, ambitne cele. Rosnące znaczenie sektora kosmicznego w krajowej gospodarce to także zwrot społeczny w postaci płaconych do budżetu państwa podatków i budowanie pozytywnego wizerunku kraju. Branża kosmiczna, poprzez swój intensywny rozwój w najnowocześniejszych technologiach, inspiruje także młode pokolenie do samodoskonalenia w perspektywie realizacji najbardziej ambitnych celów - czytamy.
Publikacja zawiera zatem profile firm i podmiotów polskiego sektora kosmicznego wraz z opisem ich działalności, oferowanymi produktami i specjalizacjami według domen technologicznych. W katalogu znajdują się także niezbędne dane i kontakty do firm oraz drzewo technologiczne prezentujące zestawienie kompetencji przedstawionych podmiotów.
Czytaj też
Jak dodała Polska Agencja Kosmiczna, katalog będzie rozbudowywany o kolejne firmy i podmioty z branży kosmicznej które będą zainteresowane prezentacją swojej działalności.
Niniejszy katalog polskich podmiotów sektora kosmicznego jest kolejnym opracowaniem przygotowanym przez Polską Agencję Kosmiczną. Publikacja zawiera informacje o polskim sektorze kosmicznym i jego kompetencjach związanych z przemysłem i nauką w zakresie eksploracji i użytkowania przestrzeni kosmicznej. Stanowi użyteczne i aktualne źródło informacji o polskim sektorze kosmicznym. Mamy nadzieję, że nasz katalog będzie pomocny w nawiązywaniu kontaktów, które zaowocują nowymi, ciekawymi projektami.
prof. Grzegorz Wrochna
Czytaj też
Katalog jest dostępny na stronach POLSA w języku polskim i angielskim .
Źródło: POLSA
Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104