Reklama

Polska

Pułkownik Marcin Górka zostanie generałem

Płk Marcin Górka. Fot. Centrum Operacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej

Pułkownik Marcin Górka zostanie awansowany na pierwszy stopień generalski. Przez wiele lat był związany z Polską Agencją Kosmiczną, Ośrodkiem Rozpoznania Obrazowego i innymi kluczowymi departamentami MON. Razem z nim, 10 listopada, akty mianowania otrzyma pozostałych 16 oficerów Sił Zbrojnych RP.

Reklama

Jak informował dzisiaj Defence24.pl, powołując się na komunikat Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej mianował 17 oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie i admiralskie. Akty mianowania zostaną wręczone w dniu jutrzejszym, czyli 10 listopada, tuż przed Narodowym Świętem Niepodległości.

Reklama

Wśród powyższej liczby żołnierzy Wojska Polskiego awans na stopień generała brygady otrzyma pułkownik Marcin Górka z Departamentu Innowacji Ministerstwa Obrony Narodowej. Płk Górka dyrektorem Departamentu Innowacji został w październiku 2020 roku. Wcześniej piastował stanowisko Wiceprezesa Polskiej Agencji Kosmicznej ds. Obronnych, a 20 maja 2020 roku został wyznaczony do pełnienia funkcji Pełnomocnika MON ds. Przestrzeni kosmicznej.

Czytaj też

Pułkownik Marcin Górka jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej, Wydziału Inżynierii, Chemii i Fizyki Technicznej kierunku Geodezja Wojskowa, którą ukończył w 1996 roku, specjalizując się w nawigacji satelitarnej. W latach 2003-2007 pełnił służbę w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, gdzie zajmował stanowiska specjalisty, starszego specjalisty oraz pełnił obowiązki szefa Oddziału, odpowiadając za budowę zdolności Sił Zbrojnych RP w obszarze satelitarnego rozpoznania obrazowego.

Reklama

Od połowy 2007 roku do lipca 2010 roku płk Górka realizował zadania w Sojuszniczym Dowództwie ds. Transformacji (ACT) w Norfolk (USA), gdzie zajmował stanowisko eksperta ds. satelitarnego rozpoznania obrazowego. W 2010 roku po powrocie z ACT, objął ponownie stanowisko w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego i był jednym z inicjatorów i głównych twórców koncepcji wykorzystania technik satelitarnych i technologii kosmicznych w rozpoznaniu Sił Zbrojnych RP.

W latach 2010-2012 odpowiadał bezpośrednio za przygotowanie programu operacyjnego dotyczącego budowy satelitarnego rozpoznania obrazowego w Wojsku Polskim, a od roku 2013 uczestniczy we wdrażaniu jego zapisów. W wyniku tych działań Siły Zbrojne RP realizują skoordynowany wieloletni program budowy zdolności satelitarnych, którego elementami są: zaangażowanie MON w międzynarodowych programach kosmicznych takich jak COSMO SkyMed, OPTSAT-3000 oraz COSMO Seconda Generazione, sformowanie Ośrodka Rozpoznania Obrazowego oraz inicjatywa budowy zdolności narodowych w tym obszarze.

W 2014 roku po ukończeniu studiów w NATO Defense College został pierwszym Dowódcą Ośrodka Rozpoznania Obrazowego (ORO w Białobrzegach) – wskazywanej jako najnowsza i najnowocześniejsza jednostka rozpoznawczej SZ RP. "To pierwsza w historii Sił Zbrojnych RP jednostka wojskowa posiadająca zdolności operacyjne w zakresie rozpoznania satelitarnego i operującej naziemnym segmentem użytkownika wojskowego (P-DUGS – Polish Defence User Ground Segment), umożliwiającym zadaniowanie segmentu kosmicznego kilku konstelacji satelitarnych" - wskazano w odpowiedzi przekazanej Space24.pl przez MON.

Czytaj też

Opracowanie: Space24/Defence24/BBN

Reklama

Komentarze

    Reklama