Świat
Artemis Accords bogatsze o nowych sygnatariuszy
W ostatnich tygodniach kolejne kraje dołączyły do Artemis Accords. Międzynarodowe porozumienie określa zasady współpracy między narodami w zakresie badań kosmosu, w obszarze cywilnej eksploracji oraz pokojowego wykorzystania ciał niebieskich.
Przed kilkoma dniami porozumienie Artemis Accords stało się bogatsze o kolejnego członka. Tym razem dokument, umożliwiający współpracę w zakresie badań i pokojowej eksploracji przestrzeni kosmicznej został podpisany przez Omara Paganiniego, ministra spraw zagranicznych Urugwaju. Wydarzenie miało miejsce 15 lutego br. w siedzibie NASA, na której obecni byli m.in. szef NASA - Bill Nelson, a także urzędnicy ze Stanów Zjednoczonych i Urugwaju.
Tym samym kraj ten stał się piątym krajem z Ameryki Południowej, który został sygnatariuszem Artemis Accords. Obecnie Urugwaj dopiero rozpoczyna rozwijać swoje zdolności kosmiczne. Posiada tylko jednego satelitę na orbicie (AntelSat wystrzelonego w 2014 r.), a także nie ma znaczącego programu kosmicznego. Mimo to urugwajski rząd zapowiedział utworzenie krajowej agencji kosmicznej. Dołączenie do Artemis Accords również pokazuje chęć zwiększenia swojego zaangażowania w przestrzeni kosmicznej.
”Jesteśmy pewni, że ta ceremonia nie jest celem samym w sobie, ale początkiem nowej dwustronnej ścieżki opartej na działaniach wymagających dużej wiedzy i nowych możliwościach dla naszych obywateli” - podkreślił podczas wydarzenia minister Urugwaju. Departament Stanu USA określił, że będzie wspierać Urugwaj w rozwoju rodzimego przemysłu kosmicznego. Warto zaznaczyć, że nie był to jedyny kraj, który dołączył do Artemis Accords w ostatnich tygodniach.
Zanim doszło do rozszerzenia porozumień o Urugwaj, do Artemis Accords dołączył także kolejny kraj z Europy. Chodzi o Grecję, która stała się 35. sygnatariuszem 9 lutego br., kiedy to Giorgos Gerapetritis, minister spraw zagranicznych Grecji, oficjalnie podpisał odpowiedni dokument. Była to jedna z części ceremonii w Departamencie Stanu USA, dotyczącej Dialogu Strategicznego między USA i Grecją. „Porozumienia Artemis służą jako latarnia morska współpracy między narodami, torując drogę do zrównoważonej i pokojowej eksploracji kosmosu” - powiedział Gerapetritis.
”Stany Zjednoczone i Grecja są wieloletnimi partnerami i przyjaciółmi i cieszymy się, że możemy rozszerzyć to partnerstwo w kosmosie” - podkreślił administrator NASA Bill Nelson. Z kolei sekretarz stanu Antony Blinken zaznaczył, że cele, współpracy będzie przede wszystkim zmaksymalizowanie korzyści z działalności w kosmosie dla wszystkich ludzi w nadchodzących pokoleniach. „Nasza koalicja będzie teraz silniejsza z Grecją” - dodał Blinken.
W związku z powyższym, Artemis Accords łączy na ten moment łącznie 36 krajów. Przypomnijmy, że są to porozumienia ustanowione przez NASA, w koordynacji z Departamentem Stanu USA w 2020 r. Zapisy odwołują się do Traktatu ONZ o przestrzeni kosmicznej z 1967 r. i głównych konwencji ONZ, a mianowicie podstaw międzynarodowego prawa kosmicznego. Pierwszymi państwami, które podpisały porozumienia były Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Australia, Japonia, Włochy, Luksemburg i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Warto pamiętać, że 26 października 2021 r. prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna - w obecności zastępcy administratora NASA, Pameli A. Melroy również podpisał Artemis Accords, dzięki czemu nasz kraj stał się jednym z sygnatariuszy opisywanego porozumienia. Umożliwia to Polsce szeroki i skoordynowany udział w wielostronnych programach NASA, ze szczególnym uwzględnieniem eksploracji Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich.
Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!