Świat
Europa wesprze program załogowych lotów kosmicznych Indii
4 grudnia br. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) zawarły porozumienie w celu współpracy przy programie załogowych lotów kosmicznych Gaganyaan.
Wraz z początkiem grudnia Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała o zawarciu nowego porozumienia. Tym razem ma ono na celu wsparcie Indii w realizacji narodowego programu załogowych lotów w kosmos. Chodzi o program o nazwie Gaganyaan, którego pierwsza z misji zakłada wysłanie trzyosobowej załogi na orbitę (wysokość 400 km) na 3-dniową misję, a następnie bezpieczny powrót na Ziemię.
Zakres współpracy
Współpraca będzie dotyczyć głównie wykorzystania Centrum Kontroli misji ESA. Z oficjalnego komunikatu wynika, że sieć europejskich anten radiowych (ESTRACK) pomoże śledzić, monitorować i dowodzić statkiem kosmicznym Gaganyaan podczas misji załogowych, a także bezzałogowych, które odbędą się w pierwszej kolejności.
Pierwsza z misji programu Gaganyaan, która obecnie jest przewidziana na przyszły rok, będzie wspierana przez 15-metrową antenę ESA znajdującą się w Kourou w Gujanie Francuskiej. Kolejne z misji będą wspierane również przez anteny należące do Niemieckiego Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki oraz Hiszpańskiego Narodowego Instytutu Technologii Lotniczych i Kosmicznych.
ESA opisała, że w najbliższym czasie kompaktowy model sprzętu radiowego Gaganyaan (wielkości walizki) zostanie dostarczony do ESOC w Niemczech. Zostaną przeprowadzone tam testy z zakresu zgodności częstotliwości radiowej. Ma to na celu wykazanie, że nadajnik i odbiornik statku kosmicznego będą mogły skutecznie komunikować się z anteną ESA w Kourou.
Wieloletni partnerzy
Dla Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych nie jest to pierwszy przypadek współpracy. Strony są tak naprawdę partnerami od wielu lat i mają doświadczenie w kooperacji przy wielu projektach związanych z eksploracją kosmosu. W 2023 r. ESA wspierała Indie przy historycznej misji Chandrayaan-3, w ramach której indyjskiej sondzie udało się wylądować na Księżycu.
Innym przykładem jest również imisja Aditya-L1. W ramach tego przedsięwzięcia indyjska sonda przeznaczona do badań Słońca jest wspierana przez stacje naziemne ESA. Przekazują one większość danych zebranych przez to obserwatorium słoneczne. Nie można zapomnieć także o rozpoczętej niedawno europejskiej misji PROBA-3. Jej start został wykonany z indyjskiego kosmodromu przy użyciu systemu nośnego Indii.
W ostatnich miesiącach ISRO oraz ESA zobowiązały się do zacieśnienia współpracy w przyszłości. Wsparcie ESA dla programu załogowych lotów kosmicznych ISRO jest w tym postrzegane jako ”znaczący krok naprzód”.
Program Gaganyaan
Głównym celem indyjskiego programu załogowych lotów kosmicznych o nazwie Gaganyaan jest zrealizowanie pierwszej w historii kraju narodowej misji astronautów na orbitę okołoziemską. Zostanie ona przeprowadzone z wykorzystaniem nowego statku kosmicznego. Jest on obecnie przygotowywany do testowego lotu bezzałogowego, który odbędzie się w przyszłym roku.
Kapsuła jest opracowywana przez krajowy przemysł. W ramach pierwszej misji załogowej astronauci znajdą się na wysokości ok. 400 km i spędzą tam kilka dni. Do wyniesienia opisywanej kapsuły został wybrany system nośny GSLV Mark 3(Geosynchronous Satellite Launch Vehicle).
Jednym z indyjskich astronautów, który może wziąć udział w pierwszej załogowej misji kapsuły Ganngayaan jest Shubhansku Shukla, który na co dzień jest pilotem Sił Powietrznych Indii. Obecnie przechodzi szkolenie w Stanach Zjednoczonych w ramach przygotowań do komercyjnej misji Ax-4, w której weźmie udział wraz polskim astonautą - dr Sławoszem Uznańskim.
Co ciekawe, w przeciągu ok. 5 lat od udanej demonstracji możliwości pojazdu Gaganyaan, Indie planują rozpocząć budowę narodowej stacji orbitalnej o nazwie Bharatiya Antariksha Station. Według obecnych planów, niewielka placówka Indii na orbicie (o masie ok. 20 t) będzie składać się z dwóch modułów.
Źródło: ESA/Space24.pl