Reklama

Świat

Holandia i Islandia dołączyły do Artemis Accords

Autor. NASA

1 listopada br. w Waszyngtonie doszło do podpisania umowy, na podstawie której Holandia stała się nowym sygnatariuszem Artemis Accords. Ogłoszono także, że kilka dni wcześniej ten sam dokument podpisała także Islandia. Porozumienie określa ramy współpracy w cywilnej eksploracji i pokojowym wykorzystaniu Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich.

Reklama

W pierwszy dzień listopada br. Holandia podpisała kierowane przez Stany Zjednoczone porozumienie Artemis Accords. Zawarcie umowy miało miejsce w trakcie ceremonii organizowanej w rezydencji ambasadora Holandii w Waszyngtonie. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele NASA, w tym administrator agencji Bill Nelson, sekretarz wykonawczy Narodowej Rady Kosmicznej (U.S. National Space Council), a także Birgitta Tazelaar, czyli ambasador Holandii w Stanach Zjednoczonych i Harm van de Wetering, dyrektor holenderskiej agencji kosmicznej (Netherlands Space Office), który złożył podpis w imieniu swojego kraju. Holandia stała się tym samym 31. krajem, który podpisał porozumienia Artemis.

Reklama
Reklama

„NASA wita Holandię jako najnowszego i 31. członka rodziny Artemis Accords. Jako jeden z najstarszych sojuszników Ameryki, NASA z dumą rozszerza nasze partnerstwo z Holandią i buduje przyszłość zdefiniowaną przez nieograniczone możliwości i odkrycia” - skomentował Bill Nelson w trakcie ceremonii. Głos zabrał także Harm van de Wetering, który dodał, że NASA i Holandia są silnymi partnerami w kosmosie od pierwszych dni lotów kosmicznych. „Przesuwanie granic przez technologię wiąże się z nowymi obowiązkami. Podpisując Artemis Accords, podkreślamy wartości, które dzielimy w kosmosie i uznajemy, że ponosimy wspólną odpowiedzialność” - podkreślił dyrektor Netherlands Space Office.

Warto podkreślić, że Holandia podpisała porozumienie, inwestując jednocześnie 23,6 mln USD w modernizację Europejskiego Centrum Badań i Technologii Kosmicznych (ESTEC), ośrodka Europejskiej Agencji Kosmicznej w tym kraju.

Czytaj też

Holandia została zapisana jako 31. członek Artemis Accords i zwróciło to uwagę obserwatorów z całego świata, gdyż wcześniej nie informowano o innym nowym sygnatariuszu. Przypomnijmy, że w połowie września br. do Artemis dołączyły Niemcy. W oświadczeniu NASA wspomniano pod koniec, że w październiku faktycznie doszło do jeszcze jednego rozszerzenia, ponieważ do Artemis Accord jako 30. kraj dołączyła Islandia. W tym przypadku obyło się bez ceremonii i jakiegokolwiek oświadczenia, a dodatkowo flaga Islandii została pominięta w zaktualizowanej grafice NASA, która obejmowała Holandię i inne kraje.

Artemis Accords to porozumienie ustanowione przez NASA, w koordynacji z Departamentem Stanu USA, w 2020 r. zapisy porozumienia odwołują się do Traktatu ONZ o przestrzeni kosmicznej z 1967 r. i głównych konwencji ONZ, a mianowicie podstaw międzynarodowego prawa kosmicznego. Pierwszymi państwami, które podpisały porozumienia były Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Australia, Japonia, Włochy, Luksemburg i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Czytaj też

Warto pamiętać, że 26 października 2021 r. prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna - w obecności zastępcy administratora NASA, Pameli A. Melroy również podpisał Artemis Accords, dzięki czemu nasz kraj stał się jednym z sygnatariuszy opisywanego porozumienia. Umożliwia to Polsce szeroki i skoordynowany udział w wielostronnych programach NASA, ze szczególnym uwzględnieniem eksploracji Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich.

W nadchodzących miesiącach do Artemis Accords powinny dołączyć kolejne państwa, ponieważ Stany Zjednoczone zamierzają kontynuować współpracę ze swoimi międzynarodowymi partnerami w celu stworzenia warunków do bezpiecznej eksploracji kosmosu.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!