Reklama

Świat

Indie przeznaczą 3 miliardy USD na technologie kosmiczne

Start misji Chandrayaan-3.
Start misji Chandrayaan-3.
Autor. ISRO

Indie zamierzają przeznaczyć około 3 miliardów USD na kontrakty dla firm prywatnych, które opracują technologie kosmiczne, w tym dla wojska. Informacja została przekazana przez Szefa Sztabu Obrony Indii gen. Anila Chauhana podczas tegorocznej konferencji DefSat.

DefSat to międzynarodowe wydarzenie poświęcone szeroko pojętemu sektorowi kosmicznemu. Tegoroczna edycja miała miejsce w New Delhi w lutym br., a panele dyskusyjne dotyczyły, m. in. militarnego wykorzystania przestrzeni kosmicznej. W trakcie konferencji głos zabrał Szef Sztabu Obrony Indii gen. Anil Chauhana, który poruszył kwestię niezbędnych zdolności kosmicznych dla armii narodowej oraz współpracy z firmami prywatnymi w Indiach.

Generał rozpoczął przemówienie od pokazania skali rozwoju krajowego sektora kosmicznego na przestrzeni ostatnich lat. W 2014 r. w Indiach obecny był jeden start-up, natomiast na koniec 2023 r. działało już około 200 tego typu podmiotów. Przykładem szybko rozwijającej się firmy jest wskazana przez generała Skyroot Aerospace, odpowiedzialna z rozwój rakiety nośnej Vikram 1.

Reklama

Szef Sztabu Obrony Indii poruszył również kwestię niezbędnych technologii kosmicznych dla armii narodowej. W pierwszej kolejności został wymieniony system wywiadu, obserwacji i rozpoznania (ISR), który obejmuje nie tylko satelity wczesnego ostrzegania, ale również optyczne i radarowe.

Indie chcą skupić większą uwagę na wywiadzie elektronicznym (ELINT), polegającym na przechwytywaniu sygnałów elektromagnetycznych oraz na wywiadzie komunikacyjnym (COMINT) ze środków łączności. Generał zwrócił również uwagę na potrzebę niezależności w zakresie konstelacji satelitarnych, w tym szczególnie związanych z nawigacją satelitarna i sektorem PNT (Positioning Navigation Timing).

Reklama

Z wypowiedzi wojskowego wynika, że Indie planują inwestować we wszystkie środki, które mogą wesprzeć zdolności militarne państwa w kosmosie. Generał podkreślił znaczenie bezpiecznej i nieprzerwanej łączności oraz możliwości wynoszenia ładunków użytecznych praktycznie na życzenie. Kolejnym obszarem zainteresowania Indii jest świadomość sytuacyjna w przestrzeni kosmicznej, zabezpieczona poprzez rozwój radarów śledzących lub teleskopów kosmicznych zarówno na Ziemi, jak i w kosmosie.

Wydaje się jednak, że najciekawsze kwestie zostały poruszone przez Szefa Sztabu Obrony w końcówce wypowiedzi. Gen. Chauhana stwierdził, że Indie powinny rozważyć rozwój tzw. counter-space capabilities, które są w dyspozycji innych państw i służą jako środek odstraszania.Być może będzie to konieczne w przyszłości, aby chronić nasze aktywa. Aby zapewnić właściwe wykorzystanie tych zdolności, należy opracować doktrynalne i powiązane koncepcje” - dodał.

Reklama

Uwzględniając powyższe wymagania, Szef Sztabu Obrony powiedział, że Indie planują wydać w przeciągu najbliższych lat około 3 mld USD (250 mld INR) na kontrakty dla firm prywatnych, które opracują tego typu technologie kosmiczne.Nadszedł właściwy czas, aby przemysł prywatny wykorzystał tę okazję” - dodał gen. Chauhan.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!