Reklama

Świat

Kongres USA za zmniejszeniem budżetu NASA

kongres usa
Autor. JessicaRodriguezRivas/Wikimedia Commons/CC4.0

Z najnowszych informacji wynika, że nowe projekty ustaw przygotowane przez amerykański Kongres przewidują mniejszy budżet dla amerykańskiej agencji kosmicznej NASA na 2024 r. względem roku poprzedniego. Warto przypomnieć, że agencja wnioskowała o zwiększenie budżetu, natomiast członkowie Izby Reprezentantów i Senatu mają co do tego inne plany.

Reklama

Amerykańskie media podały, że ustawodawcy Izby Reprezentantów i Senatu przygotowali projekty ustaw, które dałyby agencji NASA mniej funduszy w 2024 r. niż otrzymała w 2023 r. Jest to związane z senacką komisją ds. środków finansowych, która 13 lipca br. przyjęła ustawę o wydatkach na handel, sprawiedliwość i naukę (Commerce, Justice and Science) na rok podatkowy 2024. Podsumowanie dokumentu zawiera 25 mld USD budżetu dla NASA, czyli ok. 380 mln USD mniej funduszy niż zostało przyznane w obecnym roku. Warto przypomnieć, że agencja wnioskowała wcześniej o zwiększenie budżetu do poziomu 27,185 mld USD.

Reklama

Portal SpaceNews.com poinformował, że podsumowanie nie zawierało pełnego podziału funduszy dla agencji, natomiast programy eksploracyjne NASA otrzymają 7,74 mld USD, co jest kwotą mniejsza niż wnioskowano, z kolei większą niż w przypadku 2023 r. Są to przede wszystkim pieniądze, które zostaną przeznaczone na finansowanie programu Artemis, czyli m.in. kapsuły załogowej Orion, systemu nośnego Space Launch System (SLS) oraz księżycowego lądownika od Blue Origin. Udzielając krótkich komentarzy, senatorowie stwierdzili, że eksploracja jest w tym momencie najwyższym priorytetem.

Czytaj też

"Udało nam się ochronić najważniejszy krajowy priorytet w budżecie NASA, przynajmniej moim zdaniem, którym jest powrót ludzi na Księżyc i utrzymanie naszej strategicznej przewagi w kosmosie" - powiedział senator Jerry Moran członek podkomisji. Co ciekawe, podsumowanie wniosku nie zawierało informacji nt. nauk planetarnych, w tym o programie Mars Sample Return. Przypomnijmy, że według analiz przygotowanych w 2020 r., jego koszty miały wynosić ok. 3,8-4,4 mld USD, natomiast najnowsze szacunki wskazują jednak na wzrost do 8-9 mld USD.

Reklama

W budżecie na 2023 r. NASA otrzymała na program Mars Sample Return 822 mln USD, natomiast jeśli spojrzymy na propozycję budżetu na 2024 r. możemy zauważyć kolejny wzrost, zakładający 949 mln USD na omawiany program naukowy. NASA miała zostać poinformowana, że wymagane będzie dostarczenie komisji szacunkowych kosztów programu, które zmieściłyby się w limicie 5,3 mld USD. Zachodni eksperci zaznaczają, że jeśli agencja nie będzie w stanie tego zrobić, Mars Sample Return zostanie anulowany, a fundusze zostaną przesunięte na inne misje naukowe, w tym także program Artemis.

Czytaj też

Finansowanie zarówno w ustawach Izby Reprezentantów, jak i Senatu jest niższe niż wnioskowano, głównie z powodu porozumienia między Kongresem, a Białym Domem w sprawie poziomu zadłużenia osiągniętego pod koniec maja. Strony uzgodniły, że można podnieść pułap zadłużenia w zamian za ograniczenie finansowania niezwiązanego z obronnością, dlatego już teraz podkreśla się, że w związku z obecna sytuacją międzynarodową, a szczególnie związaną z rosyjską inwazją militarną w Ukrainie, NASA będzie mieć ogromne problemy w kontynuowaniu wszystkich swoich programów.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!