Reklama

Świat

Korea Południowa i USA zwiększają współpracę w kosmosie

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol oraz wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris
Autor. NASA via Flickr

We wtorek, 25 kwietnia br. Stany Zjednoczone i Korea Południowa podpisały porozumienie o wzmocnieniu współpracy w zakresie działań kosmicznych, od eksploracji Księżyca po naukę o Ziemi, uwzględniając również komunikację i nawigację satelitarną. W trakcie wydarzenia przedstawiciele obu państw poruszyli kwestie wzajemnej współpracy w zakresie nowych technologii kosmicznych oraz własnych zdolności. Tematem rozmów były również narastający kryzys klimatyczny, który stanowi poważne zagrożenie dla ludzkości.

Reklama

We wtorek, 25 kwietnia br. Stany Zjednoczone i Korea Południowa podpisały porozumienie o formalnej nazwie Wspólne Oświadczenie o Intencji Współpracy w Dziedzinie Badań Kosmicznych i Nauki. Wydarzenie miało miejsce w trakcie wizyty południowokoreańskiego prezydenta Yoon Suk-yeol w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w trakcie zwiedzania Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda (NASA Goddard Space Flight Center). Pomimo tego, że strony nie ujawniły szczegółowych zapisków dokumenty, przekazano do informacji publicznej, że porozumienie ma na celu wzmocnienie współpracy w zakresie działań kosmicznych, od eksploracji Księżyca po naukę o Ziemi, uwzględniając również komunikację i nawigację satelitarną. Według prezydenta Korei Południowej, dokument jest dopiero wstępem do rozwoju wzajemnej współpracy pomiędzy sojusznikami w zakresie eksploracji przestrzeni kosmicznej.

Reklama
Reklama

W trakcie zwiedzania centrum kosmicznego obecna była również wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris, która zapowiedziała, że Korea Południowa może już niedługo wziąć aktywny udział w programie NASA Commercial Lunar Payload Services. Przypomnijmy, że inicjatywa ta zakłada współpracę amerykańskiej agencji kosmicznej z podmiotami prywatnymi w celu dostarczenia technologii badawczej na powierzchnię Księżyca.

Czytaj też

Pomimo tego, że porozumienie o intencji w dziedzinie badań kosmicznych zostało podpisane niedawno, należy podkreślić, iż strony współpracowały już ze sobą przy kilku projektach. Jednym z przykładów jest orbiter Danuri, który przenosi ze sobą instrument finansowany przez NASA o nazwie ShadowCam. Celem urządzenia jest wykonanie zdjęć w stale zacienionych regionach kraterów na biegunach księżycowych w poszukiwaniu dowodów na istnienie lodu wodnego i innych substancji.

Wizyta w centrum kosmicznym obejmowała nie tylko podpisanie porozumienia, ale również rozmowy dotyczące katastrofy klimatycznej. Według Kamali Harris, kryzys klimatyczny stanowi egzystencjalne zagrożenie dla naszego świata. Odpowiedzią na to może być zaawansowana współpraca w zakresie nowych technologii satelitarnych do monitorowania skutków tego kryzysu na Ziemi. Przykładami projektów są niedawno uruchomiona przez NASA misja Tropospheric Emissions: Monitoring of Pollution (TEMPO), która zakłada mierzenie zanieczyszczenie atmosfery na większości obszaru Ameryki Północnej, oraz misja Korei Południowej o nazwie Geostationary Environment Monitoring Spectrometer (GEMS). Celem tej drugiej jest z kolei badanie jakości powietrza w Azji.

Czytaj też

Korea Południowa to państwo, które w ostatnim czasie kładzie duży nacisk na rozwój swoich zdolności kosmicznych. Na początku kwietnia informowaliśmy na łamach naszego portalu o szczegółach zatwierdzonego w grudniu 2022 r. budżetu na obecny rok. Według dostępnych informacji, Korea Południowa zamierza przeznaczyć w tym roku 674 mln USD na działania tj., rozwój krajowego przemysłu kosmicznego, opracowanie rakiety nośnej nowej generacji oraz wzmocnienie bezpieczeństwa państwa przy wykorzystaniu technologii kosmicznych.

Reklama

Komentarze

    Reklama