Reklama

Świat

Kosmiczne wchłonięcie. Siły Kosmiczne USA przejmują SDA

Autor. SDA

Jedna z agencji rządu USA, odpowiedzialna za opracowanie, rozwój i koordynację nowoczesnych projektów obronnych w przestrzeni kosmicznej została włączona do struktur Sił Kosmicznych. Zdaniem komentatorów jest to krok do unifikacji organów zajmujących się rozwojem defensywnych technologii kosmicznych, których było zbyt wiele i mają niejasny cel funkcjonowania.

Reklama

Wraz z początkiem października (a zarazem - z rozpoczęciem nowego roku budżetowego) Space Development Agency (SDA) została włączona w struktury szóstego rodzaju amerykańskich sił zbrojnych - Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych (USSF). Przez trzy i pół roku funkcjonowania (a zarazem od momentu powstania agencji) SDA było podległe bezpośrednio pod Departament Obrony USA. Przejęcie SDA przez USSF było zapowiadane już od dłuższego czasu. Jak przed dwoma laty informował portal SpaceNews - już w 2020 roku, czyli jeszcze na wczesnym etapie formowania sił kosmicznych alarmowano o niepotrzebnej redundancji "badawczo-rozwojowych" podmiotów, które działają na rzecz segmentu aerospace (m.in. Air Force Research Laboratory, która w pewnym stopniu zajmuje się rozwojem technologii kosmicznych), co oznacza zarazem niezerowe ryzyko powielania zadań przez różne instytucje.

Reklama

Czytaj też

Reklama

SDA jest odpowiedzialne za rozwój nowych środków i technologii zapewniających i ugruntowujących funkcjonowanie wydzielonych sił i środków USA w kosmosie. Zajmuje się m.in. projektowaniem, tworzeniem i koordynowaniem konstelacji satelitarnych systemu wczesnego ostrzegania, zabezpieczaniem już istniejących przed ewentualnymi zagrożeniami. Szczególny nacisk położono na opracowywanie sieci niewielkich satelitów, które są alternatywą dla dużych i kosztownych systemów. Odpowiadałyby głównie za detekcję zagrożeń hipersonicznych.

Dotychczas prace agencji ze strony Pentagonu nadzorował podsekretarz obrony ds. badań i rozwoju. Od pierwszego października jest podległa asystentowi sekretarza sił powietrznych ds. pozyskiwania i integracji kosmicznej oraz dowódcy Operacji Kosmicznych USSF.

Czytaj też

SDA zostało powołane do życia z dniem 12 marca 2019 roku i już niemal od samego początku istnienia ciało wykonawcze było krytykowane. Nie było wówczas jasne, w jakim celu agencja powstała. Mówiono nawet o zbędnej jej roli, dodając, że SDA powiela role istniejących już komórek. Ponadto początek dla agencji był burzliwy z powodu istotnej zmiany personalnej w ścisłym kierownictwie agencji. Pierwszy dyrektor - Fred Kennedy - w drugiej połowie czerwca 2019 roku zrezygnował z pełnienia funkcji kierowniczej. Jego miejsce zajął Derek Tournear, który do dnia dzisiejszego zarządza SDA. Jak pisaliśmy przed trzema laty , odejście Kennedy'ego wynikało z istniejącego konfliktu między szefem agencji a ówczesnym podsekretarzem obrony ds. badań i rozwoju, Mike'iem Griffinem, który sprawował kontrolę nad SDA. Wyższy stanowiskiem polityk miał przejawiać tendencje do ingerowania w decyzje kadrowe i kooperacyjne, a to było odbierane przez pracowników SDA jako ograniczenie autonomii instytucji.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!