Reklama

Świat

NASA pomoże Izraelowi wylądować na Księżycu

USA Izrael
Autor. The White House/Flickr/United States government work

Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) oraz Izraelska Agencja Kosmiczna (ISA) podpisały w środę (tj. 1 lutego br.) w Tel Awiwie porozumienie o współpracy w sprawie misji na Księżyc, poinformowała ISA na Twitterze. Jak informują izraelskie media, Izrael ma otrzymać pełne wsparcie amerykańskiej agencji kosmicznej w misji Beresheet-2, która ma wystartować w 2025 roku.

Reklama

Porozumienie zostało podpisane podczas 18. Międzynarodowej Konferencji Kosmicznej, która odbywa się w Tel Awiwie - wynika z informacji przekazanej przez Izraelską Agencję Kosmiczną. „Dokument został podpisany przez zastępcę szefa NASA Roberta D. Cabanę i dyrektora generalnego ISA Uri Orona i przewiduje, że amerykańska agencja kosmiczna zapewni pełne wsparcie izraelskiej misji" – napisał dziennik „The Jerusalem Post". NASA ma zapewnić m.in. wsparcia sieci komunikacyjnej oraz koordynację z sondą NASA Lunar Reconnaissance Orbiter, a także będzie uczestniczyć w wyborze miejsc lądowania.

Reklama
Reklama

„Projekt Beresheet jest chlubą nauki i technologii Izraela" – powiedział podczas podpisywania porozumienia izraelski minister nauki i technologii Ofir Akunis, cytowany przez „TJP". „Współpraca z NASA jest kolejnym świadectwem doskonałych stosunków między Izraelem a USA oraz intensyfikacji współpracy w kwestiach naukowych i technologicznych" – mówił minister. Jak informują izraelskie media, Izrael ma otrzymać pełne wsparcie amerykańskiej agencji kosmicznej w misji Beresheet-2, która ma wystartować w 2025 roku.

Czytaj też

Izraelska prasa przypomina, że porozumienie jest kontynuacją współpracy z 2019 r. NASA i ISA pracowały wówczas razem podczas pierwszej misji Beresheet. Wystrzelono wtedy sondę, która wprawdzie dotarła na orbitę Księżyca, ale utracono z nią kontakt. Rozbiła się o powierzchnię Srebrnego Globu. Nadrzędnym powodem była prawdopodobnie awaria głównego napędu na krótko przed planowanym lądowaniem.

Był to jednocześnie izraelski debiut w realizacji misji księżycowej. I choć celu ostatecznie nie udało się zrealizować, to wskazuje się, że osiągnięto wiele z kamieni milowych, które składały się na pełne podejście do lądowania na Srebrnym Globie. Na potwierdzenie tego izraelscy konstruktorzy zaprezentowali zdjęcie wykonane z pokładu lądownika na wysokości zaledwie 22 km nad powierzchnią Srebrnego Globu – krótko przed nieudanym podejściem do osadzenia maszyny.

Ostatnie zdjęcie wykonane z pokładu lądownika Beresheet przed feralnym lądowaniem. Fot. SpaceIL
Ostatnie zdjęcie wykonane z pokładu lądownika Beresheet przed feralnym lądowaniem. Fot. SpaceIL

Czytaj też

Misja Beresheet-1 wystartowała 22 lutego 2019 roku z pomocą rakiety nośnej SpaceX Falcon 9 z bazy Cape Canaveral na Florydzie. Transfer izraelskiego statku w stronę Księżyca trwał ponad miesiąc. Pomimo ostatecznego niepowodzenia, misja została przedstawiona jako przykład przełomowego prywatnego przedsięwzięcia, które przy stosunkowo niskich kosztach i rozmachu projektu umożliwiło skuteczne umieszczenie na orbicie wokół Księżyca sprawnego i skomunikowanego pojazdu kosmicznego.

Czytaj też

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!