Reklama

Świat

Obrona zasobów w kosmosie. Francja i Niemcy wesprą USA

space
Autor. hippopx.com/CC0

Stany Zjednoczone pozyskały partnerów operacji Olympic Defender, czyli inicjatywy mającej na celu wzmocnienie międzynarodowej współpracy w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przestrzeni kosmicznej. Nowymi członkami zostały Niemcy oraz Francja.To kolejny przykład zacieśniania więzi militarnych między USA i Europą.

W ostatnich latach temat bezpieczeństwa przestrzeni kosmicznej i znajdujących się tam zasobów jest coraz częściej podejmowany przez decydentów politycznych oraz wojskowych. Wpływ na to ma przede wszystkim postępująca militaryzacja kosmosu, postęp technologiczny, a także obecna sytuacja międzynarodowa. Światowe mocarstwa podejmują więc kroki, aby zabezpieczyć siebie oraz sojuszników przed zagrożeniami w tym zakresie.

Reklama

11 i 14 października br. Niemcy Francja zdecydowały się oficjalnie dołączyć do inicjatywy wojskowej, prowadzonej przez Dowództwo Kosmiczne Stanów Zjednoczonych (U.S Space Command) o nazwie ”Operation Olympic Defender”. Ma ona na celu wzmocnienie zdolności obronnych w przestrzeni kosmicznej przed zagrożeniem ze strony potencjalnych agresorów poprzez zbiorową obronę i dzielenie się informacjami wywiadowczymi.

W związku z tym odbyły się dwie oddzielne uroczystości - w Berlinie oraz w Paryżu. Na obu wydarzeniach obecni byli przedstawiciele wojska. W przypadku Niemiec był to gen. Gunter Schneider, szef Departamentu Strategii Wojskowej, Rozmieszczenia i Operacji w Federalnym Ministerstwie Obrony. Po stronie francuskiej był to gen.dyw. Phillipe Adam, dowódca Dowództwa Kosmicznego Francji.

W obu przypadkach obecni byli także przedstawiciele Wielkiej Brytanii, Australii, Kanady, USA oraz Nowej Zelandii, czyli krajów, które uczestniczą już w opisywanej inicjatywie. Wielonarodowa operacja Olympic Defender została zapoczątkowana już w 2013 r. Jej głównym celem jest koordynacja działań krajów członkowskich w celu ochrony zasobów kosmicznych przed takimi zagrożeniami, jak np. cyberataki, zagłuszanie satelitów i użycie broni antysatelitarnej.

Reklama

Integracja z naszymi międzynarodowymi partnerami przynosi wspólną, asymetryczną przewagę, której żaden kraj, dowództwo ani służba nie może osiągnąć, działając w pojedynkę” - podkreślił podczas ceremonii w Paryżu gen. Stephen Whiting, dowódca U.S. Space Command.

Nasze wspólne wysiłki jako sojuszników na rzecz zwiększenia naszej świadomości w przestrzeni kosmicznej nie tylko doprowadzą do lepszego zrozumienia tej domeny, ale także odstraszą potencjalnych przeciwników od niebezpiecznych zachowań.” - dodał gen. Whiting.

Należy zwrócić uwagę, że dołączenie do tej operacji Niemiec oraz Francji jest dużym wzmocnieniem zarówno wojskowym, jak i technologicznym. Oba kraje mają spore doświadczenie w tych obszarach oraz dysponują wieloma technologiami, które są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa narodowego, nie tylko w domenie kosmicznej.

Reklama

Obecna sytuacja międzynarodowa wymaga takich inicjatyw. Rosja oraz Chiny od lat prezentują możliwości zakłócania i niszczenia satelitów. Dodatkowo w lutym br. świat obiegły informacje amerykańskiego wywiadu, które wskazują na przygotowania Rosji do umieszczenia na orbicie antysatelitarnej broni jądrowej. Operacja Olympic Defender ma na celu powstrzymanie takich działań.

Źródło: Space Force, Breaking Defense

Reklama
Reklama

Komentarze