Reklama

Świat

Pierwsi afrykańscy sygnatariusze Artemis Accords

Autor. NASA

Porozumienie Artemis Accords poszerzyło się o kolejnych dwóch sygnatariuszy. W dniu 13 grudnia 2022 r., podczas US-Africa Space Forum, umowę podpisały Rwanda i Nigeria. To pierwsze państwa afrykańskie, które dołączyły do programu.

Reklama

13 grudnia br. odbyło się pierwsze w historii forum kosmiczne pomiędzy przedstawicielami Stanów Zjednoczonych oraz Afryki. Najważniejszym punktem spotkania było rozszerzenie programu Artemis Accords o kolejnych dwóch sygnatariuszy. Najnowsi członkowie - Rwanda oraz Nigeria - stali się pierwszymi państwami z kontynentu afrykańskiego, którzy dołączyli do programu, zakładającego długo wyczekiwany powrót człowieka na Srebrny Glob.

Reklama

Ze strony Nigerii dokument został podpisany przez prof. Isa Ali Ibrahim, ministra komunikacji i gospodarki cyfrowej. Rwanda była natomiast reprezentowana przez Francisa Ngabo, dyrektora naczelnego Rwandyjskiej Agencji Kosmicznej. Podczas forum głos zabrali również prezydent Rwandy Paul Kagame, administrator NASA Bill Nelson, asystentka sekretarza stanu ds. Oceanów i Międzynarodowych Spraw Środowiskowych i Naukowych Monica Medina oraz sekretarz wykonawczy Krajowej Rady Kosmicznej USA Chirag Parikh.

Czytaj też

Oba kraje zostały ciepło przyjęte przez przedstawicieli amerykańskiego sektora kosmicznego. Dyrektor ds. rozwoju w firmie Redwire, Mike Gold, który kierował rozwojem porozumień w trakcie swojej pracy w NASA, w wywiadzie dla SpaceNews zwrócił uwagę na unikalną energię, wizję i pasję do eksploracji kosmosu, którą zapewnią te dwa państwa. Zaznaczył, że Nigeria i Rwanda po raz pierwszy wprowadzają Afrykę do porozumień Artemis, wzbogacając i tak już zróżnicowaną mozaikę narodów, które przyjęły porozumienia.

Reklama
Wchodząc w tę nową erę rozwoju kosmosu, ważne jest, aby pamiętać o korzyściach, jakie partnerstwo kosmiczne może przynieść naszym obywatelom, dlatego cieszymy się, że kraje afrykańskie będą teraz aktywnymi uczestnikami i partnerami w naszym programie Artemis.
Monica Medina, asystentka sekretarza stanu ds. oceanów i międzynarodowych spraw środowiskowych i naukowych

Porozumienie Artemis Accords określa zasady współpracy między narodami w zakresie badań kosmosu, w obszarze cywilnej eksploracji oraz pokojowego wykorzystania Księżyca, Marsa. Ponadto zapisy porozumienia odwołują się do Traktatu ONZ o przestrzeni kosmicznej z 1967 r. i głównych konwencji ONZ, a mianowicie podstawy międzynarodowego prawa kosmicznego.

Czytaj też

Nigeria i Rwanda rozszerzają listę krajów, które podpisały porozumienie Artemis Accords. Obecnie współpracę z USA w tym zakresie podjęły Australia, Bahrajn, Brazylia, Kanada, Izrael, Francja, Włochy, Kolumbia, Japonia, Republika Korei, Luksemburg, Meksyk, Nowa Zelandia, Rumunia, Singapur, Ukraina, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania oraz oczywiście Polska. W nadchodzących miesiącach do Artemis Accords powinny dołączyć kolejne państwa, ponieważ Stany Zjednoczone zamierzają kontynuować współpracę ze swoimi międzynarodowymi partnerami w celu stworzenia warunków do bezpiecznej eksploracji kosmosu.

WK/MM

Reklama

Komentarze

    Reklama