Świat
Kolumbia kolejnym sygnatariuszem Artemis Accords
Lista grupy państw biorących udział w porozumieniu Artemis Accords poszerzyła się w ostatnim czasie o kolejnego sygnatariusza - Kolumbię. Jest to tym samym już 19. państwo, które zobowiązuje się do wspierania inicjatywy władz Stanów Zjednoczonych, polegających na powrocie człowieka na Księżyc.
Kolumbia stała się kolejnym państwem, które dołączyło do międzynarodowego porozumienia Artemis Accords. Podpisanie dokumentu miało miejsce podczas ceremonii w siedzibie NASA w Waszyngtonie, która odbyła się 10 maja br. W wydarzeniu uczestniczyła wiceprezydent i minister spraw zagranicznych Kolumbii Marta Lucía Ramírez, której towarzyszyła zastępczyni administratora NASA Pam Melroy. W związku z tym państwo stało się już drugim krajem z Ameryki Południowej (po Brazylii), które będzie uczestniczyć w działaniach prowadzonych w ramach porozumienia.
Czytaj też
Marta Lucia Ramirez powiedziała, że był to bardzo ważny krok dla Republiki Kolumbii m.in. ze względu na coraz bardziej rozwijaną świadomość znaczenia przestrzeni kosmicznej dla kraju. Porozumienie określa zasady współpracy między narodami w zakresie badań kosmosu, w obszarze cywilnej eksploracji oraz pokojowego wykorzystania Księżyca, Marsa. Ponadto zapisy porozumienia odwołują się do Traktatu ONZ o przestrzeni kosmicznej z 1967 r. i głównych konwencji ONZ, a mianowicie podstawy międzynarodowego prawa kosmicznego.
Nasze wysiłki zmierzające do stworzenia trwałej obecności na Księżycu, a później na Marsie, wymagają partnerstwa, wiedzy fachowej i grupy narodów, które popierają pokojową eksplorację przestrzeni kosmicznej.
Pam Melroy, zastępca administratora NASA
Kolumbia jest już 19. krajem, który podpisał porozumienie, dołączając do Australii, Bahrajnu, Brazylii, Kanady, Izraela, Włoch, Japonii, Republiki Korei, Luksemburga, Meksyku, Nowej Zelandii, Polski, Rumunii, Singapuru, Ukrainy, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Jak poinformowała NASA w swoim oficjalnym komunikacie, w nadchodzących miesiącach do Artemis Accords powinny dołączyć kolejne państwa, ponieważ Stany Zjednoczone zamierzają kontynuować współpracę ze swoimi międzynarodowymi partnerami w celu stworzenia warunków do bezpiecznej eksploracji kosmosu.
Czytaj też
Najważniejszym celem dla USA jest realizacja programu księżycowego Artemis, który zakłada długo wyczekiwany powrót człowieka na powierzchnię Księżyca. Według obecnych planów lądowanie astronautów na Srebrnym Globie powinno odbyć się w 2025 r. Wszystko zależy tak naprawdę od tego kiedy zostanie przeprowadzona misja Artemis 1, która będzie testem nowego systemu nośnego Space Launch System (SLS) i pojazdu załogowego Orion, który podczas parotygodniowej podróży wykona przelot wokół Księżyca, pokazując gotowość do przyjęcia pierwszych astronautów na swój pokład podczas misji Artemis 2.
Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104