Reklama

Świat

Pierwszy start LauncherOne z Polski w 2023? Podpisano list intencyjny z Virigin Orbit

Autor. POLSA [https://polsa.gov.pl/wp-content/uploads/2022/03/virgin0-1-1024x682.jpg]

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) oraz Virgin Orbit podpisały w Los Angeles list intencyjny nt. współpracy przy technologii LauncherOne, czyli wynoszenia w kosmos obiektów za pomocą rakiety podczepionej do specjalnego samolotu. Jest to krok w kierunku wzmacniania systemu obronnego naszego kraju jak i impuls rozwojowy dla polskiego przemysłu. Jak poinformował minister rozwoju i technologii - Pior Nowak, pierwszy start LauncherOne z obszaru Polski planowany jest na 2023 r.

Reklama

Podpisany list zakłada, że POLSA przeprowadzi szczegółową analizę przydatności LauncherOne dla potrzeb m. in. polskiej nauki i gospodarki, w kontekście ewentualnego wyboru Virgin Orbit jako partnera w przyszłych przedsięwzięciach obejmujących starty tego typu obiektów z obszaru naszego kraju. Virgin Orbit zadeklarowało gotowość dostarczenia rozwiązania sprofilowanego pod określone przez POLSA potrzeby i i wymagania, obejmujące wsparcie naziemne oraz odpowiedni samolot.

Reklama

Czytaj też

Reklama
Dzisiejsze wydarzenie to kolejny etap w budowaniu przez Polskę suwerennego systemu satelitarnego. Jest to szczególnie ważne w obecnej sytuacji geopolitycznej. Rozwój nowych technologii, w tym nawigacja, zobrazowania Ziemi, czy telekomunikacja są niezastąpione m.in. w zapewnianiu bezpieczeństwa kraju i rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych
Piotr Nowak, Minister Rozwoju i Technologii.

Podpisanie listu intencyjnego odbyło się w środę w Los Angeles w trakcie wizyty ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka w USA. Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna podkreślił, że podpisany list wieńczy kilkumiesięczny okres intensywnych negocjacji, prowadzonych w ścisłej koordynacji z MRiT.

Autor. POLSA
Zainteresowanie oraz złożone konkretne deklaracje pokazują, że Polska może być atrakcyjnym partnerem dla globalnych graczy, do których zalicza się Virgin Orbit. Jeszcze istotniejsze jest budowanie pozycji naszego sektora kosmicznego w coraz bardziej konkurencyjnym segmencie międzynarodowego rynku kosmicznego, jakim jest upstream. Dzięki technologii LauncherOne Polska będzie mogła świadczyć usługi wynoszenia na orbitę również dla innych krajów regionu, w szczególności z obszaru Trójmorza
Grzegorz Wrochna

Czytaj też

Dzisiejsze porozumienie stanowi ważny krok w kierunku zapewnienia Polsce i jej sąsiadom dostępu do przestrzeni kosmicznej, służąc polskiemu przemysłowi, nauce i bezpieczeństwu. Wizjonerskie podejście Polski stanowi inspirację w tym krytycznym dla Europy momencie i jesteśmy zaszczyceni mogąc służyć wsparciem oraz współpracując z polskim sektorem kosmicznym, aby otworzyć przestrzeń kosmiczną.
Dan Hart, dyrektor Virgin Orbit

LauncherOne to system składający się ze specjalnie przystosowanego samolotu tzw. „nosiciela" (odrzutowiec klasy Boeing 747) oraz uruchamianej z jego pokładu na wysokości około 10-11 km rakiety, zdolnej umieścić na niskiej orbicie okołoziemskiej ładunek o łącznej masie do 300 kg. Pierwszy zakończony powodzeniem start LauncherOne przeprowadzono 17 stycznia 2021 r. Niespełna 12 miesięcy później, podczas trzeciej udanej komercyjnej misji z użyciem opisywanego systemu, dwa z siedmiu wyniesionych małych satelitów były wykonane przez polską spółkę SatRevolution.

Autor. POLSA

Firma Virgin Orbit została założona w 2017 r. przez brytyjskiego miliardera Richarda Bransona. Świadczenie usług komercyjnych rozpoczęła w ub.r. i dostarcza na orbitę satelity komercyjne, międzynarodowe, cywilne, bezpieczeństwa narodowego. Rakiety LauncherOne firmy Virgin Orbit są projektowane i produkowane w Long Beach w Kalifornii i wystrzeliwane z powietrza ze zmodyfikowanego samolotu

Czytaj też

Źródło:PAP / Space24
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama