Reklama

Świat

Roskosmos zwiększa zaangażowanie w Afryce

Autor. Roskosmos

W niedzielę (25 czerwca br.) Rosyjska Agencja Kosmiczna Roskosmos poinformowała, że planuje podpisać umowę o współpracy kosmicznej z państwami afrykańskimi podczas wspólnego forum gospodarczego i humanitarnego, który ma odbyć się w lipcu br.

Reklama

W ostatnich dniach szef Roskosmosu (rosyjska korporacja działająca w roli agencji kosmicznej) Jurij Borysow udał się z wizytą do Egiptu, gdzie miało miejsce spotkanie z szefem Egipskiej Agencji Kosmicznej (EgSA), Sherifem Sedky. Jak informuje agencja TASS, rozmowy dotyczyły, m.in. zasad współpracy w przestrzeni kosmicznej, w tym produkcji i wystrzeliwania satelitów, rozwoju programu załogowych lotów i infrastruktury kosmicznej. Najważniejszą zapowiedzią, która padła ze strony Borysowa było planowane podpisanie umowy o współpracy kosmicznej pomiędzy Rosją a państwami afrykańskimi.

Reklama

Zawarcie porozumienia ma mieć miejsce podczas wspólnego forum gospodarczego i humanitarnego, które odbędzie się w dniach 27-28 lipca br. w Sankt Petersburgu. Nie ujawniono jednak więcej informacji dotyczących szczegółów współpracy pomiędzy państwami. Warto jednak zauważyć, że Egipt jest jedynie przystankiem w podróży rosyjskiej delegacji, która planuje spotkać się z władzami innych państw na kontynencie w celu omówienia wstępnych warunków umowy. Tego typu kwestie zostały rzekomo uzgodnione podczas spotkania z szefem EgSA, podkreślając przy tym "długotrwałe więzi z Egiptem"

Czytaj też

Omówione wyżej spotkanie i zapowiedź umów pomiędzy Rosją a państwami afrykańskimi to kolejny przykład rozszerzania wpływów tego państwa w Afryce. W ostatnim czasie na łamach naszego portalu informowaliśmy o deklaracji Federacji Rosyjskiej i Ugandy, mówiącej o tym, że nie będą pierwszymi państwami, które rozmieszczą broń w przestrzeni kosmicznej. Na wspólnym spotkaniu przedstawiciele obu nacji omówili również porozumienie w sprawie transportu zboża przez Morze Czarne.

Reklama

Warto zauważyć, że Rosja próbuje rozszerzać swoje wpływy w Afryce nie tylko w zakresie współpracy kosmicznej. Jak zaznaczył Witold Repetowicz w analizie dla portalu Defence24.pl, "obok Bliskiego Wschodu Afryka stała się ostatnio miejscem ostrej rywalizacji dyplomatycznej Rosji oraz Zachodu. Celem rosyjskiej dyplomacji jest przede wszystkim pokazanie, iż Rosja nie jest izolowana oraz eksploatowanie postkolonialnych resentymentów w celu szerzenia dezinformacji w zakresie odpowiedzialności za kryzys żywnościowy."

Źródło: TASS / Space24.pl / Defence24.pl

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!