Reklama

Świat

RPA księżycowym sojusznikiem Chin

Autor. South African National Space Agency (SANSA)/CNSA

W ostatnim czasie Republika Południowej Afryki oraz Chiny podpisały porozumienie dotyczące uczestnictwa w projekcie Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych (ILRS), czyli inicjatywy traktowanej, jako konkurencja dla amerykańskiego programu Artemis.

Reklama

W piątek (1 września br.) ambasador Chin w Republice Południowej Afryki, Chen Xiaodong, w imieniu Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej (CNSA) i Humbulani Mudau, dyrektor generalny Południowoafrykańskiej Narodowej Agencji Kosmicznej (SANSA) podpisali porozumienie dotyczące dołączenia RPA do chińskiego projektu Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych (ILRS), czyli inicjatywy traktowanej, jako konkurencja dla amerykańskiego programu Artemis.

Reklama

Jak możemy przeczytać na stronie CNSA, strony będą prowadzić ścisłą współpracę w zakresie budowy księżycowej placówki, wykorzystywania ILRS, ale również szkoleń i edukacji. Warto również zauważyć, że państwa współpracują ze sobą również w ramach BRICS, czego dowodem jest umowa z sierpnia 2021 r. między kosmicznymi agencjami państw, zakładająca współpracę w zakresie konstelacji satelitów teledetekcyjnych. Jak poinformowała CNSA , konstelacja składa się z sześciu istniejących satelitów: Gaofen-6 i Ziyuan III 02, oba opracowane przez Chiny, CBERS-4, opracowane wspólnie przez Brazylię i Chiny, typu Kanopus-V, opracowane przez Rosję, oraz Resourcesat-2 i 2A, oba opracowane przez Indie.

Czytaj też

RPA dołączyła do grona podmiotów, tj. Rosja, Pakistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Organizacja Współpracy Kosmicznej Azji i Pacyfiku. Wcześniej krajem, który dołączył do inicjatywy ILRS była Wenezuela. 17 lipca br. Zhang Kejian, administrator Chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej (CNSA) i Gabriela Jimenez, wiceprezydent Wenezueli i minister nauki i technologii podpisali podczas spotkania w formie video wspólne oświadczenie dotyczące współpracy księżycowej.

Reklama

Za datę uruchomienia chińskiej placówki badawczej na naturalnym satelicie Ziemi uznaje się 2035 r. Warto zauważyć, że oprócz samej Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych, Chiny zapowiedziały również stworzenie organizacji International Lunar Research Station Cooperation Organization (ILRSCO), która będzie koordynować i zarządzać budową bazy. O planach poinformował Wu Weiren, główny projektant chińskiego programu eksploracji Księżyca, w kwietniu br., który po raz kolejny zaprosił państwa do członkostwa, w tym np. państwa europejskie, kraje BRICS, kraje afrykańskie oraz, co ciekawe, Stany Zjednoczone.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!