Reklama

Obserwacja Ziemi

Chiny: kolejne satelity SAR i nowy teleskop kosmiczny

Start rakiety Długi Marsz 2C z satelitą obserwacyjnym z technologią SAR
Start rakiety Długi Marsz 2C z satelitą obserwacyjnym z technologią SAR
Autor. CNSA

W ostatnim czasie Chiny przeprowadziły udane starty swoich krajowych rakiet nośnych, które wyniosły na orbity okołoziemskie satelity obserwacyjne z technologią SAR. Ponadto Chińska Korporacja Nauk Lotniczych i Technologii poinformowała o planach budowy potężnego teleskopu kosmicznego, którego zadaniem będzie szeroko pojęte badanie przestrzeni kosmicznej, w tym naszej galaktyki, gwiazd, ciemnej materii itp.

Reklama

W ostatnich tygodniach oczy pasjonatów przestrzeni kosmicznej były skierowane głównie na Rosję i Indie, czyli państwa, których sondy podjęły próbę lądowania w okolicach południowego bieguna Księżyca. W przypadku pierwszego kraju, misja zakończyła się niepowodzenie i zniszczeniem technologii, natomiast indyjski lądownik Vikram oraz łazik Pragyan z powodzeniem kontynuują prace. Chiny w tym czasie realizowały swoje zadania bez zwracania na siebie uwagi. Przykładem ostatnich projektów Państwa Środka były wyniesienia satelitów obserwacyjnych z radarem z syntetyczną aperturą (SAR). Dodatkowo Chińska Korporacja Nauk Lotniczych i Technologii (China Aerospace Science and Technology Corporation; CASC) poinformowała o planach budowy potężnego teleskopu kosmicznego.

Reklama
Reklama

W sobotę 12 sierpnia br. o godzinie 19:26 czasu polskiego z kosmodromu Xichang przeprowadzono udany start rakiety nośnej Długi Marsz 3B, która wyniosła na geosynchroniczną orbitę transferową satelitę do obserwacji Ziemi z technologią SAR o nazwie Ludi Tance 4-0, który jest pierwszym tego typu satelitą działającym na orbicie geosynchronicznej. CASC podało niewiele informacji na temat urządzenia. L-SAR4 01 pracuje w paśmie L i może świadczyć usługi dla wielu branż, w tym zapobiegania katastrofom i łagodzenia ich, poszukiwania i eksploracji zasobów, ochrony wód, meteorologii, rolnictwa, ochrony środowiska i leśnictwa.

Czytaj też

Zaledwie kilka dni wcześniej, 9 sierpnia br. o godz. 00:53 czasu polskiego z kosmodromu Taiyuan chiński system nośny Długi Marsz 2C wyniósł na orbitę synchroniczną ze Słońcem (SSO) satelitę z technologią SAR o nazwie Huanjing-2-06. W przeciwieństwie do urządzenia opisanego wyżej, o Huanjing wiemy trochę więcej. Satelita jest w stanie wykonywać zdjęcia satelitarne o rozdzielczości 5 m i operuje w paśmie S. CASC nie podało dokładnej wagi urządzenia, natomiast jak podaje Nasaspaceflight.com , rakieta Długi Marsz 2C jest w stanie wynieść do 1900 kg na SSO. Przypomnijmy również, że technologia SAR umożliwia to prowadzenie obserwacji w warunkach nikłej widoczności – nawet w sytuacji pełnego zachmurzenia, zadymienia oraz w nocy.

W ostatnich dniach CASC poinformowało również, że rozpoczęła prace nad wielkoskalowym teleskopem do badań przestrzeni kosmicznej, którego zadaniem będzie zbieranie danych naukowych na temat szeroko pojętej przestrzeni kosmicznej, co obejmuje badanie naszej galaktyki, procesu formowania się gwiazd, ciemnej materii, egzoplanet itp. Jak poinformował zastępca dyrektora chińskiej agencji zajmującej się programem załogowych lotów kosmicznych (China Manned Space Agency; CMSA), Lin Xiqiang, teleskop zostanie umieszczony w pobliżu chińskiej stacji kosmicznej Tiangong do tymczasowego dokowania do placówki w celu zaopatrzenia, konserwacji i modernizacji. Nazwa nie została jeszcze doprecyzowana, ale rozpatrywane są określenia "Chiński Teleskop Kosmiczny", "Teleskop Chińskiej Stacji Kosmicznej (CSST)" lub Kosmiczny Teleskop Xuntian.

Czytaj też

Lin Xiqiang dodał również, że teleskop o wysokiej rozdzielczości będzie wykonywał obserwacje głębokiego pola o powierzchni 17 500 stopni kwadratowych, a także dokładne obserwacje różnych typów ciał niebieskich. Oczekuje się, że urządzenie będzie miało taką samą rozdzielczość przestrzenną jak Kosmiczny Teleskop Hubble'a, ale jego pole widzenia jest ponad 300 razy większe niż pole widzenia Hubble'a.

Reklama

Komentarze

    Reklama